1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Esmaü’l-hüsna: Allah’ın güzel isimleri nelerdir?

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.04.07
  Mesajlar: 9

  Esmaü’l-hüsna: Allah’ın güzel isimleri nelerdir?

  Selamun Aleyküm...
  Allah’a kendi isimleri ile dua etmek, duanın kabulüne vesiledir. Bu konuda Peygamberimiz (s.a.v)’den birkaç kanaldan nakledilen hadisi şerifler vardır. Bunlardan biri de Esmaü’l-Hüsna’nın kendilerinin de bulunduğu hadisi şeriftir. Büreyde (r.a)’dan rivayet edilen bir hadisi şerifte, Hz. Peygamber (s.a.v)’in, dua eden bir adamdan şunları işittiği nakledilmektedir: “Allah'ım, şahâdet ettiğim şu hususlar sebebiyle senden talep ediyorum: Sen, kendisinden başka ilah olmayan Allah'sın, birsin, Samedsin (hiçbir şeye ihtiyacın yok, her şey sana muhtaç), doğurmadın, doğmadın, bir eşin ve benzerin yoktur.” Dediği ve bunun üzerine Efendimiz (s.a.v)’in şöyle buyurduğu nakledilmektedir:


  “Nefsimi kudret elinde tutan Zâta yemin olsun, bu kimse, Allah'tan İsm-i Âzàmı adına talepte bulundu. Şunu bilin ki, kim İsm-i Âzamla dua ederse Allah ona icâbet eder, kim onunla talepte bulunursa (Allah ona dilediğini mutlaka) verir.”(1) Mihcen İbnu'l-Edra' (r.a)’dan nakledilen bir hadiste ise, “günahları için mağfıret” dileyerek, “Allah’ım Sen Gafürsun, Râhimsin!” diyor ve bunu duyan Peygamberimiz (s.a.v); “O mağfiret edildi. O mağfıret edildi. O mağfiret edildi!”(2) buyuruyor.



  Hz. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: "Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki:

  “Allah'ın doksan dokuz ismi vardır. Kim bunları ezberlerse cennete girer. Allah tektir, teki sever.” Bir rivâyette: “Kim o isimleri sayarsa cennete girer” buyurmuştur. Buhârî hadisi bu lafızla çıkarmıştır. Müslim'de “tek” kelimesi yoktur.(3)

  Ebu Hureyre’nin naklettiği Esmaü’l-Hüsna şunlardır:


  “Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki: "Allah Teâla hazretlerinin doksan dokuz ismi vardır, yüzden bir eksik. O, tektir, teki sever. Kim bu isimleri ezberlerse cennete girer. Onlar şunlardır: Allah, el-Vahid, es-Samed, el-Evvel, el-Ahir, ez-Zâhir, el-Bâtın, el-Hâlık, el-Bâri, el-Musavvir, el-Melik, el-Hakk, es-Selâm, el-Mü'min, el-Müheymin, el-Azîz, el-Cebbâr, el-Mütekebbir, er-Rahmân, er-Rahîm, el-Latif, el-Habîr, es-Semî', el-Basir, el-Alîm, el-Azîm, el-Bârr, el-Müte'âl, el-Celîl, el-Cemîl, el-Hayy, el-Kayyüm, el-Kâdir, el-Kâhir, el-Aliyyu, el-Hakîm, el-Karîb, el-Mucîb, el-Ganiyyu, el-Vehhab, el-Vedüd, eş-Şekür, el-Mâcid, el-Vacid, el-Vâli, er-Râşid, el-Afuvvu, el-Ğafür, el-Halîm, el-Kerîm, et-Tevvâb, er-Rabb, el-Mecîd, el-Veliyyu, eş-Şehîd, el-Mübîn, el-Bürhân, er-Ra'üf, er-Rahîm, el-Mübdiu, el-Mu'îd, el-Bâisu, el-Vârisu, el-Kaviyyu, eş-Şedîdu, ed-Dârru, en-Nâfi'u, el-Bâki, el-Vâkî, el-Hâfıd, er-Râfi', el-Kâbıd, el-Bâsıt, el-Mu'ızzu, el-Müzillu, el-Muksıt, er-Rezzâk, Zü'l-Kuvve, el-Metîn, el-Kâim, ed-Dâim, el-Hâfız, el-Vekîl, el-Fâtır, es-Sâmi', el-Mu'tî, el-Muhyî, el-Mümît, el-Mâni', el-Câmi', el-Hâdî, el-Kâfı, el-Ebed, el-Âlim, es-Sâdık, en-Nur, el-Münîr, et-Tâmm, el-Kadîm, el-Vitru, el-Ahadu, es-Samedu, ellezi lem yelid ve lem yüled ve lem yekün lehu küfüven ahad.”



  Zûhrî der ki: "Bana birçok ilim ehlinden ulaştığına göre, bu Esmâu Hüsna'nın okunmasına "Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerike leh. Lehü'l Mülkü ve Lehü'I-Hamdu bi-yedihi'l-Hayr ve huve ala külli şeyin kadîr, la ilahe illâllahu, Lehü’l-Esmaü’l-Hüsnâ” diye başlanmalıdır.

  Tirmizî'nin rivâyetinde ise Rasülullah (s.a.v)’in, Allah'ın isimlerini şöyle yazdığı nakledilmektedir:


  “O Allah ki O'ndan başka ilâh yoktur. Rahman'dır. Rahim'dir. E1-Meliku'l-Kuddûsu, es-Selâmu, el-Mü'minu, el-Müheyminu, el-Azîzu, el-Cebbâru, el-Mütekebbiru, el-Hâliku, el-Bâriu, el-Musavviru, el-Gaffâru, el-Kahhâru, el-Vehhâbu, er-Rezzâku, el-Fettâhu, el-Alîmu, el-Kâbizu, el-Bâsitu, el-Hâfidu, er-Râfiu, el-Muizzu, el-Müzillu, es-Semîu, el-Basîru, el-Hakemu, el-Adlu, el-Latîfu, el-Habîru, el-Halîmu, el-Azîmu, el-Gafûru, eş-Şekûru, el-Aliyyu, eI-Kebîru, el-Hafîzu, el-Mukîtu, el-Hasîbu, el-Celîlu, el-Kerîmu, er-Rakîbu, el-Mucîbu, el-Vâsiu, el-Hakîmu, el-Vedûdu, el-Mecîdu, el-Bâisu, eş-Şehîdu, el-Hakku, el-Vekîlu, el-Kaviyyu, el-Metînu, el-Veliyyu, el-Hamîdu, el-Muhsî, el-Mubdiu, el-Muîdu, el-Muhyi, el-Mümîtu, el-Hayyu, el-Kayyûmu, el-Vâcidu, el-Mâcidu, el-Vâhidu, el-Ahadu, es-Samedu, el-Kâdiru, el-Muktediru, el-Muahhiru, el-Evvelu, el-Âhiru, ez-Zâhiru, el-Bâtinu, el-Vâli, el-Müte'âli, el-Berru, et-Tevvâbu, el-Müntekimu, el-Afuvvu, er-Raûfu, Mâliku'l-Mülki, Zü'l-Celâli ve'l-İkrâm, el-Muksitu, el-Câmiu, el-Ganiyyu, el-Muğnî, el-Mâni', ed-Dârru, en-Nâfiu, en-Nûru, el-Hâdî, el-Bedîu, el-Bâki, el-Vârisu, er-Reşîdu es-Sâbüru.”
  ALLAH(c.c)Her İsmi Güzledir....

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.09.06
  Mesajlar: 199

  RE: Esmaü’l-hüsna: Allah’ın güzel isimleri nelerdir?

  a.s kardeşim.arkadaşlar sırf cenete girmek için ezberlene bu 99 ismi ezberlerseniz peygamberimizin hadisine çok yüzeysel bakmış olursunuz.ve cennete gidemezsiniz.böyle bir şey yok!!burda anlatılmak istenen asıl amaç;bu esmaul hüsna kur-an için de çeşitli yerlerde geçmektedir böyle arka arkaya da değil.peygamberimiz,bu isimleri ezberlerse bir insan zaten kur-anı baştan sona hatmetmiş tabiri caizse yalayıp yutmuş biridir.e zaten böyle bir insan da tabi ki cennete layık bir şahsiyet olur.yoksa sen otur bu 99 ismi ezberle sonra da cennetliğim ben de,bu sizi ce mantıklı geliyor mu?

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.01.07
  Mesajlar: 3.618

  RE: Esmaü’l-hüsna: Allah’ın güzel isimleri nelerdir?

  rainmen yazdı:
  a.s kardeşim.arkadaşlar sırf cenete girmek için ezberlene bu 99 ismi ezberlerseniz peygamberimizin hadisine çok yüzeysel bakmış olursunuz.ve cennete gidemezsiniz.böyle bir şey yok!!burda anlatılmak istenen asıl amaç;bu esmaul hüsna kur-an için de çeşitli yerlerde geçmektedir böyle arka arkaya da değil.peygamberimiz,bu isimleri ezberlerse bir insan zaten kur-anı baştan sona hatmetmiş tabiri caizse yalayıp yutmuş biridir.e zaten böyle bir insan da tabi ki cennete layık bir şahsiyet olur.yoksa sen otur bu 99 ismi ezberle sonra da cennetliğim ben de,bu sizi ce mantıklı geliyor mu?
  S.A
  Tabiki ben ezbereyim ne günah islersem isleyeyim yinede cennete girerim demek yanlis... Peygamber Efendimiz (s.a.v) hadisi serifinde diyorki "Allah'ın doksan dokuz ismi vardır. Kim bunları ezberlerse cennete girer. Allah tektir, teki sever." Bir rivâyette: "Kim o isimleri sayarsa cennete girer" buyurmuştur" Allah bize sayisiz imkan sunmus. süphesiz Allah kullarini cok sever ve Cennete koymak ister o yüzden bizlere böyle kolayliklar sunmus...


  Yanlis Düsüyüyorsam yanlis biliyorsam cok özür dilerim ama... bence hadisi serif böyle ama böyle denmek isteniyor demek bana göre yanlis, özürdilerim tövbe hasa ama sanki yanlis söylenmiste düzeltiliyormus gibi oluyo..

  >>>o zaman bu hadislerinde de baska seyler mi anlatiliyor aslinda???
  "Hasta ziyaretinde bulunan kimse, ziyaretten dönünceye kadar cennet
  meyveleri arasındadır."
  Müslim

  "Kim ki, ümmetime iletmek üzere kirk hadis ezberlerse, Kiyamet Günü ben
  onun sefaatçisi ve sahidi olurum."

Benzer Konular

 1. Dua ve Allah’ı anmak mü’minin zırhıdır
  Konu Sahibi guzelim Forum Tasavvûf
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 21-03-2009, 03:24
 2. Esmaü’l-hüsna
  Konu Sahibi CEVDET-71 Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 20-01-2008, 19:50
 3. Allah’ın sıfatları nelerdir?
  Konu Sahibi MUHAFIZ Forum Allah (c.c) Hazretleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-04-2007, 18:32
 4. “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a inananlar tamir eder”
  Konu Sahibi Siyahgulsevdalisi Forum Nasihatler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-09-2006, 08:56

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •