Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu

Konu: İşten Çıkarılan İŞçi Hakları Nelerdir?

Durum: Çevrimdışı

İşten Çıkarılan İŞçi Hakları Nelerdir?

Selamun Aleyküm Arkadaşlar.

Benim Size Bi Sorum Var Bu Konuda Bana Yardımcı Olabilecek Arkadaşlar Olabilecegini DÜşündügüm için Bu Konuyu Açma Geregi Duydum. Ben Yaklaşık 2 yıllık Sigortalı Alarak Çalıştıgım İşyeri Tarıfından İşten Çıkarılıyorum. Yaklaşık 10 Gün Müddet Verildi.
    Sorum İse, Benim İşten Çıkarılmam İle Hakettigim Tazminatlar Nelerdir?
    Kullanmayı hakettgim yılı dolmamış yıllık izin Hakkım NE olacak?
    İşsizlik Maaşını Hak Ediyormuyum Ve Alabilmem İçin Ne yapmam Gerekiyor.
    Ve Benim Bilmedigim Yada Şu Anda Aklıma Gelmeyen Birşey Varsa Yardımlarınızı Bekliyorum
    Allaha Emanet Olun Dualarınızı Eksik etmeyin İnşallah....
    Hayırlı GÜnler

Selamun Aleykum

öncelikle geçmiş olsun. umarım en kısa zamanda iş bulursunuz. sorularınıza gelince..

1) hakedilen tazminatlar :
    Kıdem tazminatı : çalıştığınız her yıl için 1 tam aylık
    İhbar tazminatı : 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışmalarda 6 hafta önceden haber verilmesi gerekiyor. layet habersiz işten çuıkarma olursa bu kadarlık sürenin para olarak verilmesi gerekir.

2) yıllık izinler: yıllık izni haketmek için 1 tam yıl çalışmış olmak şartı vardır. ( her yıl için ayrı yarı) şayet izni hakettiyseniz işveren ya sizi izne çıkaracak yada izin paranızı verecek. Ama kanunda yıllık izinler parayla ölçülemez. illaki izne çıkarması gerekir ama uygulamada izin parası verilerek anlaşma sağlanıyor.

3) işsizlik sigortasını haketmeniz için işverenin sizi işten çıkarması gerekiyorki buda olmuş . işveren 15 gün içinde size sizi işten çıkardığına dair matbu bir form verecek kaşeli imzalı olarak sizde bununla vakit geçirmeden size enyakın İŞKUR bürosuna giderek başvuracaksınız. yanlış hatılamıyorsam resmi olarak aldığınız ücretin 3/2 si bağlanıyor.

Sormak istediğiniz başka soru olursa ben buralardayım.

bu arada sakın boş kağıda imza atmayın. işveren ne kadar ne ödüyorsa ve ne için ödeme yapıyorsa imzalayacağınız ibranamede bunlar açık açık yazsın ve öyle imzalayın. kanunda geçerli olan budur

Allah yar ve yardımcınız olsun

Aleyküm Selam

Teşekkür Ederim Allah Razı Olsun
    Kardeşim
    Bakalım Bi Kaç İş Görüşmesi Yaptık Biri İyi Geçti Umarım 1 Hafta İçerisinde Sonuçlanacak İnş. Hayırlısı Olur

Hayırlı Günler

Hayırlı geceler benimde bir sorum olacak ben 136 güdür bir işte calısıyorum şimdi beni cıkartıyorlar acaba ben onlardan bi hak idda edebilirmiyim herhangi bir tazminat hakkım varmıdır acaba birde vergi iadelerimi hiç ödemediler onlarıda çıkartılırken isteme hakkım varmı şimdiden tşk cvp için a.e.o

Alıntı kursun kalem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamun Aleykum

öncelikle geçmiş olsun. umarım en kısa zamanda iş bulursunuz. sorularınıza gelince..

1) hakedilen tazminatlar :
    Kıdem tazminatı : çalıştığınız her yıl için 1 tam aylık
    İhbar tazminatı : 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışmalarda 6 hafta önceden haber verilmesi gerekiyor. layet habersiz işten çuıkarma olursa bu kadarlık sürenin para olarak verilmesi gerekir.

2) yıllık izinler: yıllık izni haketmek için 1 tam yıl çalışmış olmak şartı vardır. ( her yıl için ayrı yarı) şayet izni hakettiyseniz işveren ya sizi izne çıkaracak yada izin paranızı verecek. Ama kanunda yıllık izinler parayla ölçülemez. illaki izne çıkarması gerekir ama uygulamada izin parası verilerek anlaşma sağlanıyor.

3) işsizlik sigortasını haketmeniz için işverenin sizi işten çıkarması gerekiyorki buda olmuş . işveren 15 gün içinde size sizi işten çıkardığına dair matbu bir form verecek kaşeli imzalı olarak sizde bununla vakit geçirmeden size enyakın İŞKUR bürosuna giderek başvuracaksınız. yanlış hatılamıyorsam resmi olarak aldığınız ücretin 3/2 si bağlanıyor.

Sormak istediğiniz başka soru olursa ben buralardayım.

bu arada sakın boş kağıda imza atmayın. işveren ne kadar ne ödüyorsa ve ne için ödeme yapıyorsa imzalayacağınız ibranamede bunlar açık açık yazsın ve öyle imzalayın. kanunda geçerli olan budur

Allah yar ve yardımcınız olsun

Merhaba Ben Bir iş Yerinde 9 yıldır çalışıyorum.Bodrolarımız yüksek ödeniyor.1 milyar civarında.Aniden işten çıkardılar mazaret olarak küresel krizi bahane edip ve küçülmek istiyoruz dediler.Benim Sadece Öğrenmek İstediğim Hakkım oLan TAZMİNATIM Ne kadar oLarbilir bunu öğrenmek istiyorum.
    Not: Bodromda Toplam Kazancım 1.724.05 net ödenek ise 1.124.70 en kısa zamanda cvp werırseniz sevinirim iyi günler

merhaba ben iş yerinde 8 ay çalıştım ve aniden (15 gün önce haber vermeden)çıkardılar benim negibi hakkım olabilir ne alabilirim iş yerinden
    teşekkürler

selamun aleyküm benim de bir işten çıkma problemim var ; çalıştığım iş yerinden çıkıyorum çıktığıma dair hiç bir form da doldurmadım . ama alacaklarımı da alamadım ne yapmam lazım ne gibi haklara sahibim. normalde helal bile edebilirdim ama o kadar ters davranılıyor ki hiç bir hakkımı bırakmak istemiyorum hakkımı almak için ne yapmam gerekiyor teşekkürler

Yer: İSTANBUL

Alıntı ruhsatsız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamun aleyküm benim de bir işten çıkma problemim var ; çalıştığım iş yerinden çıkıyorum çıktığıma dair hiç bir form da doldurmadım . ama alacaklarımı da alamadım ne yapmam lazım ne gibi haklara sahibim. normalde helal bile edebilirdim ama o kadar ters davranılıyor ki hiç bir hakkımı bırakmak istemiyorum hakkımı almak için ne yapmam gerekiyor teşekkürler
    Aleyküm Selam. Kendiniz işinizi bıraktığınız için herhangi bir tazminat hakkınız olmaz. Bunun dışında maaş, prim gibi çalıştığınız müddetçe hak ettiğiniz ve alamadığınız ücretlerinizi alma hakkına tabiki sahipsiniz. Herhangi bir alacağınız kalmadığına dair bir evrağı bu ücretlerinizi almadan imzalamayın. Bunun dışında dediğimiz gibi kendiniz çıktığınız için tazminat alma hakkınız olmaz vesselam.....

selamun aleykum arkadaslar yardımınıza igtiyacım var ben kolumu incıttım ve 10gun istırat aldım ve acık ıstıratım var benim magasımı sigorta verecek askeri ucreten cünki işyeri beni askeri ucreten gösteriyor peki benim magasım fazla bunun üzerini işyeri tamamlaması gerekiyormu lütfen bana yardımcı olursanın sevinirin arkadslar allaha emanet olun allAHIN RAHMETİBEREKETİ UZERİNİZE OLSUN ARKADSLAR

Yer: sivas

kardeşim 136 günlük çalışma için kıdem tazminatı alamazsınız diye düşünüyorum. bir tam yılı doldurmlanız gerekmektedir. iyi günler