Sayfa 2 Toplam 29 Sayfadan BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 284 Sayfa bulundu

Konu: ...............kerahat vaktinde uyumamaya varim diyenler gelsin....................

Durum: Çevrimdışı
    Yer: BURSA

Kerahat vakti sabah namazından sonra güneşin 2 mızrak boyu kadar yükseldiği zamana kadar ki vakit aralığıdır demiş büyüklerimiz,Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu vakit aralığında hiç uyumamış olup,güneş 2 mızrak yani 45-50 sonra 2 Rekat İŞRAK NAMAZI kılardı ,işrak namazı için ise şunu demiştir. İşrak namazı iki rekatır. Bu namazın fazileti hakkında Fahr-ı Kainat -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurur.

"Bir kimse sabah namazını cemâatle kıldıktan sonra oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olsa, güneş doğunca da iki rekat (İşrak) namaz kılsa, bir nafile hac ve umre sevabına nail olur." (İhyâ, I. 336)

ve ardından da biraz dinlenir ve KUŞLUK yani DUHA namazı kılardı bu vakit ise güneşin doğuşu ile öğlen vaktine kadar zamanın dörtde birine müsavidir yani diye biliriz ki tahminen 8:30-9:00 civarı kılınmaya başlanır ve öğlen kerahat vakti girene kadarda kılınır kuşluk namazı da 2 ila 12 rekat olup hakkında şu rivayetler vardır "Bir kimse kuşluk namazının iki rekatına devam etse, günahları deniz köpüğü kadar çok olsa bile affolunur." (Tirmizi, Vitr, 15) bir hadisi kudside ise Yüce Mevla şöyle demiştir,"Ey Ademoğlu! Günün evvelinde benim için dört rekat namaz kıl ki, ben de günün sonunda seni kollayayım" (et-Terğip ve't-terhib, c. 1, s. 464)

kuşluk namazınıda kıldıktan sonra Efendimiz (s.a.v) bazen gaylule bizim isimlendirmemizlede şekerleme yapardı,öğlen vakti girmeden kalkardı çünkü maksadı şu gece Teheccüd namazı için enerji toplamaktı ve teheccüd namazı içinde şunu demiştir "Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

Vallahi bende katılırım sizin bu güzel programınıza sabah namazından sonra KUR-AN okumak tesbihat yapmak kadar tatlı bir şey daha bilmiyorum birde öğrenci için ders çalışmak süper oluyor zihin boş olduğu için ne okusam alıma giriyor,Allah kolaylık versin hepimize hem Rasulullah efendimiz bir hadisinde şöyle demiş <<Ahir zamanda kimki benim unutulmuş bir sünnetimi ihya ederde tekrardan yapılır hale getirise ona 100 şehit sevabı vardır.>> (kaynağını hatırlayamadım.) Selametle kalınız...

bugün namazdan sonra uyumadım arkadaşlar.katılım beni sevindirdi gerçekten.o halde listeleyelim bu güzel amelimizi inşaallah.:
    1-tevbeYA-HAK
    2-)))şeyda(((
    3-nrydmrl
    4-burcu82
    5-islamoğlu

"Uyku üç nevidir (çeşittir):

"BİRİNCİSİ: Gaylûledir ki, fecirden sonra, tâ vakt-i kerahet bitinceye kadardır. (Yâni güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadarki zamandır). Bu uyku, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine hadisçe sebebiyet verdiği için, hilaf-ı sünnettir. [Sünnete aykırıdır.> Çünkü rızık için sa'y etmenin [çalışmanın> mukaddematını ihzar etmenin [başlangıcını, hazırlığını yapmanını en münasip zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet arız olur. O günkü sa'ye ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de sebebiyet verdiği, çok tecrübelerle sabit olmuştur.

"İKİNCİSİ: Feylûledir ki, ikindi namazından sonra, mağribe (akşama) kadardır. Bu uyku ömrün noksaniyetine, yâni, uykudan gelen sersemlik cihetiyle, o günkü ömrü nevmâlûd, yarı uyku, kısacık bir şekil aldığından, maddi bir noksaniyet gösterdiği gibi, manevî cihetiyle de, o gün hayatinin maddî ve manevî neticesi ekseriya ikindiden sonra tezahür ettiğinden, o vakti uyku ile geçirmek, o neticeyi görmemek hükmüne geçtiğinden, güya o günü yaşamamış gibi oluyor.

"ÜÇÜNCÜSÜ: Kaylûledir ki, bu uyku Sünnet-i Seniyyedir. Duhâ vaktinden, öğleden biraz sonraya kadardır. Bu uyku, gece kıyamına sebebiyet verdiği için sünnet olmakla beraber, Ceziretü'l Arabda, vaktü'z-zuhr denilen şiddet-i hararet zamanında bir tatil-i eşgal, âdet-i kavmiye ve muhitiye olduğundan, o Sünnet-i Seniyyeyi daha ziyade kuvvetlendirmiştir. Bu uyku hem ömrü, hem rızkı tezyide medardır. Çünkü yarım saat kaylüle, iki saat gece uykusuna muâdil gelir. Demek, ömrüne her gün bir buçuk saat ilâve ediyor. Rızık için çalışmak müddetine, yine bir buçuk saat ölümün kardeşi olan uykunun elinden kurtarıp yaşatıyor ve çalışmak zamanına ilâve ediyor." (Lem'alar, 269)

Demek ki; güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar geçen zamanda uyumak iyi değildir. Aslolan erken yatıp erken kalkmaktır. Sabah namazını kıldıktan sonra uyumamak, Kur'ân, hadis tefsir, ilmihal okuduktan sonra işbaşı yapmak lazımdır.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Sabahın erken saatlerinde bereket ve başarı vardır."

Son zamanlarda gittikçe artan bereketsizliğin ve başarısızlığın hikmeti bu hadis-i şerifin ışığında aranıp bulunmalıdır. Maalesef televizyon, "erken uyumanın düşmanı" olarak insanın karşısına dikilmiştir. Bu şedit düşmanı alt edip, mümkün mertebe erken yatıp, teheccüd namazına kalkmak, daha sonra güneş doğmadan önce sabah namazına dinç olarak uyanmak ve ondan sonra yatmayıp çalışmaya başlamak lazımdır. Zinde, dinç, çalışkan oluşlarına hepimizin şahit olduğu dedelerimiz ve ninelerimiz böyle yaparlardı. Bu güzel âdet yok olunca, sağlık ta, bereket de, huzur da yok oldu.

İkindi ile akşam arasında yatmamak lazımdır. Herkes bu vakitte yatmanın zararını bizzat tecrübe ederek görmüştür. O vakit yatıp da kalkan kimse sersem gibi olur, bir türlü kendisini toparlayamaz.

Öğle namazını kıldıktan sonra bir müddet yatmak ise çok faydalıdır.
    Selam ve dua ile...

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Sabahın erken saatlerinde bereket ve başarı vardır."

Blog Mesajları : 7

Alıntı tevbeYA-HAK´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    o zaman bari ben okuldayken forumu takip et olur mu merve?

olur ablam takıp ederım

Yer: k.maraş

bende uyumuyorum sabah namazından sora çünki okula gidiyorum ve yasin şerif okuyorum sabah namazından sora ablacığım

Yer: zonguldak

DEĞERLİ OKURLARIM VE SEVGİLİ GÖNÜL DOSTLARIM

Sizleri yine mübarek bir pazartesi akşamından selamlıyorum, müstakbel günümüzün
    sabah namazımızla birlikte hayırlar ve güzellikler getirmesini diliyorum ve hepimizin kurtuluşumuz için Rabbime yakarıyorum. Sabah namazı dedim, bu günün ilk namazı benim indimde de o kadar kıymetli,lezzetli ve öylesine huşu ve huzur veren bir namaz ki anlatmakta yetersiz kalıyorum. Evet değerli dostlarım,sabah namazı son derece önemlidir.Efendimiz(S.A.V) şafak vaktinde kılınan namaza şöyle dikkat çekmiştir: "Fecr vaktinde kılınan iki rekat namaz dünyadan da içindekilerinden de hayırlıdır" neden böyledir ? Çünkü: dünya da, içindeki hayra harcanmayan mal da, ebedi hayatta geçer akçe değildir. Ancak kılınan iki rekat namaz, dünyanın vermediği faydayı verecek, ve sahibini cehennem azabından kurtarmakla kalmayacak, cennetin güzelliklerine de kavuşturacaktır.Öyle ise bu namazı çok önemsemek ve sabah namazına zamanında kalkabilmek üzere erken yatmak gerekir. Mümin günahını, üzerine yıkılacak dağ gibi büyük ve ağır görürken, münafık ise, bu durumu burnunun ucuna konan sinek gibi basite alır ve kayıtsız kalır. Evet Sevgili dostlar, sabah namazına vaktinde kalkıp vaktinde kılmak çok önemlidir de ya zamanında kalkamassak ;
    "Yatsı namazını cemaatle kılan, gecenin yarısına kadar ibâdet etmiş, sabah namazını cemaatle kılan da gecenin tamamını ibâdet ile geçirmiş sayılır."
    (Hadis-i Şerif) "Ümmetimin (nâfile) ibadetlerinn en faziletlisi Kurân-ı Kerîm okumaktır.(Hadis-i Şerif)

"Muhakkak ki öfke şeytandandır, Şeytan ateşten yaratılmıştır. Ateş ise ancak su ile söndürülür. Öyleyse biriniz öfkelendiği zaman abdest alsın" (Hadis-i Şerif)

Değerli okurlarım, ibadetlerimize devamlılığımız konusunda, Allah cc.hepimizin yar ve yardımcımız olsun(Amin).
    Konu inam_9 tarafından (17-11-2008 Saat 20:42 ) değiştirilmiştir.

Alıntı inam_9´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    DEĞERLİ OKURLARIM VE SEVGİLİ GÖNÜL DOSTLARIM

Sizleri yine mübarek bir pazartesi akşamından selamlıyorum, müstakbel günümüzün
    sabah namazımızla birlikte hayırlar ve güzellikler getirmesini diliyorum ve hepimizin kurtuluşumuz için Rabbime yakarıyorum. Sabah namazı dedim, bu günün ilk namazı benim indimde de o kadar kıymetli,lezzetli ve öylesine huşu ve huzur veren bir namaz ki anlatmakta yetersiz kalıyorum. Evet değerli dostlarım,sabah namazı son derece önemlidir.Efendimiz(S.A.V) şafak vaktinde kılınan namaza şöyle dikkat çekmiştir: "Fecr vaktinde kılınan iki rekat namaz dünyadan da içindekilerinden de hayırlıdır" neden böyledir ? Çünkü: dünya da, içindeki hayra harcanmayan mal da, ebedi hayatta geçer akçe değildir. Ancak kılınan iki rekat namaz, dünyanın vermediği faydayı verecek, ve sahibini cehennem azabından kurtarmakla kalmayacak, cennetin güzelliklerine de kavuşturacaktır.Öyle ise bu namazı çok önemsemek ve sabah namazına zamanında kalkabilmek üzere erken yatmak gerekir. Mümin günahını, üzerine yıkılacak dağ gibi büyük ve ağır görürken, münafık ise, bu durumu burnunun ucuna konan sinek gibi basite alır ve kayıtsız kalır. Evet Sevgili dostlar, sabah namazına vaktinde kalkıp vaktinde kılmak çok önemlidir de ya zamanında kalkamassak ; o takdirde güneşin çıkışından 45 dakika sonra,yani kerahat vakti 2 rekat sünneti ile birlikte kaza edilir.

"Yatsı namazını cemaatle kılan, gecenin yarısına kadar ibâdet etmiş, sabah namazını cemaatle kılan da gecenin tamamını ibâdet ile geçirmiş sayılır."
    (Hadis-i Şerif) "Ümmetimin (nâfile) ibadetlerinn en faziletlisi Kurân-ı Kerîm okumaktır.(Hadis-i Şerif)

"Muhakkak ki öfke şeytandandır, Şeytan ateşten yaratılmıştır. Ateş ise ancak su ile söndürülür. Öyleyse biriniz öfkelendiği zaman abdest alsın" (Hadis-i Şerif)

Değerli okurlarım, ibadetlerimize devamlılığımız konusunda, Allah cc.hepimizin yar ve yardımcımız olsun(Amin).
    slamün aleyküm inam kardeş eklentin için teşekkürler fakat yukarı da kırmızıyla belirttiğim yerde bi hata var sanıyorum.kerahat vakitlerinde kaza namazı kılınmaz.düzeltirsek iyi olur...

Soru
    Sabah namazının kazasının belirli bir kılınma vakti var mı ve yatsı namazının kazasını kılarken son sünnet ve vitir vacip namazıda mı kılınıyor?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Sabah namazının ve diğer vakit namazlarının kazası kerahet vakitleri dışında her zaman kılınabilir. Sabah namazına uyanamayan kimsenin geciktirmeden öğleye kadar kazasını kılması en uygunu olanıdır.

Yatsı namazının kazası dört rekat farzın kazası ve üç rekat da vitir namazının kazası olarak kılınır. Son sünnetin kılınması gerekmez.
    kaynak:sorularla islamiyet.

1-tevbeYA-HAK
    2-)))şeyda(((
    3-nrydmrl
    4-burcu82
    5-islamoğlu
    6- emine2