1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu

Konu: istihare namazı ile rüyaya yatmak

Durum: Çevrimdışı
    Yer: İZMİR

istihare namazı ile rüyaya yatmak

selamüaleyküm benim merak ettiğim bir konu var. geçenlerde bir konuşmaya tanık oldum..insan evleneceği kişiyi rüyasında görmek istiyorsa istihara namazını kılması gerekiyormuş. nekadar doğru bilmiyorum..aydınlatısanız sevinirim. ALLAH razı olsun şimdiden...

Yer: İstanbul

Aleykümselam kardeşim..
    Bu konuda bende birşeyler duymuştum ama niyet olarak namazı kılmak önemli..
    Kendin için hayırlı olan insanı görmek istiyorsan Allahtan bunu talep edip istikrarlı olacaksın ki belki rüyada görülebilir.
    Ben denemedim böyle birşey bilemiyorum.. ama dediğim gibi ne şekilde niyet edipte istiareye yattıgın önemli.

ALLAH razı olsun..

salam aleykum..İstihare namazı ile ilgili bir kardeş yine boyle bir konu açmıştı...benim anlamadığım nokta şu kardeşim, ruya ile amel edenler var bu ne kadar dogru tartışılır...ve neden illede şu namazı kılayim ruyamda evlenecegim kişiyi göreyim, şu duayı okuyayım ruyamda hangi işe girdgimi göreyim gibi ne akla ne mantiga ne de İslama uymayan şeyler uretyiyorlar anlamıyorum...

İstihare namazı hakkında peygamberimizdne hadis gelmiştir....Paylaşmıştık yine paylaşalım...bakalım Allah rasulu buyuruyor mu namazı kil uyu ruyanda gozukecek ve ya sana bildirilecek dige...

Buhârî'nin Cabir'den rivayet ettiği şu duayı okur: Cabir diyor ki: "Rasûlüllah bütün işlerinde, Kur'ân'dan

sûre öğretir gibi, istihareyi de öğreterek şöyle derdi: Sizden biriniz bir işe niyetlendiği zaman farzdan hariç iki rek'at namaz kılsın ve şöyle desin:

"Allah'ım ilminle senden hayır İstiyorum, kudretinle senden kudret istiyorum. Senin büyük fazlından istiyorum. Senin gücün yeter, benim yetmez. Sen bilirsin, ben bilmem. Sen gaypları bilensin. Allahım sen bilirsin, eğer bu iş benim için dinimde, yaşayışımda ve işlerimin sonunda hayırlı ise, o işi hemen veya sonra yap. O işi benim için takdir et ve kolay kıl. Benim için bereketli eyle. Allahım sen bilirsin Eğer bu iş dinim yaşayışım ve işlerimin sonunda kötü ise, onu benden uzaklaştır. Ve beni de ondan uzaklaştır. Benim için hayır takdir et sonra ondan razı ol." Sonra hacetini söylesin.

Nehaî şöyle der: "istihareden sonra kalbine doğan şeyi yapması gerekir. Ancak istihareden önce arzulamiş olduğu yönde, istihare çıkarsa buna uymak gerekmez. Aksine, istihare yapanın seçmesini kendi başına bırakması, arzularını karıştırmaması gerekir. Yoksa Allah'dan hayır islememiş, hayır istediğinde sadakat göstermemiş, ilim ve kudretin Allah'tan olduğundan uzaklaşmış olur. istiharesinde sadakat gösterirse, kuvvet ve kudretin Allah'tan olduğuna teslim olmuş ve kendi arzusunu seçmesinden kurtulmuş olur."

YAni biz hadise uyalım inşallah...etrafda çogu şeyi duya biliriz...Ama İnsanların en Hayırlısı Muhammed (sav) buyurmuşsa bir konuda bir şey ona uyalım...

Allah söyle buyuruyor: "Allah ve Resûlü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur. (el-AHZÂB 36)"

ALLAH razı olsun

Sevgili GÜLSAHH kardeşim ben çok istihare namazı kılarım ama her gördüğüm rüyanın manasını doğru olarak anlama ilmine sahip değilim ve görmüş olduğum rüyanın oluş vaktinin ne zaman olacağını bilmem mümkün olsaydı bundan 5 sene önce yapmış olduğum kazayı önleme şansı bulabilirdim çünkü kesinlikle haberci bir rüya görmüş olduğumu düşünüyorum . Demekki neymiş öncelikle salih amellerimizi artırarak hikmete ulaşmak için gereken kıvama gelmemiz lazım sonra takdir Allah'dan belki o zaman insan evleneceği kişiyi rüyasında görürse onun eşi olup olmayacağını anlama ilmine kavuşmuş olur.
    Evleneceği kişiyi seçmek için İstihare namazı kılması gerektiğini sanmıyorum ama kendi arzusu bilir bence istihareden önce iyi bir araştırma yapsa sonra istihare namazı kılsa çok daha iyi olur.

Yusuf 22. Olgunluk çağına erişince O'na hikmet ve ilim verdik. İşte biz, iyi davrananları böyle mükâfatlandırırız.

23. Evinde bulunduğu kadın (gönlünü ona kaptırıp) ondan arzuladığı şeyi elde etmek istedi ve kapıları kilitleyerek "Haydi gelsene!" dedi. O ise, "Allah'a sığınırım, çünkü o (kocan) benim efendimdir, bana iyi baktı. Şüphesiz zalimler kurtuluşa eremezler" dedi.

24. Andolsun kadın ona (göz koyup) istek duymuştu. Eğer Rabbinin delilini görmemiş olsaydı Yûsuf da ona istek duyacaktı. Biz ondan kötülüğü ve fuhşu uzaklaştırmak için işte böyle yaptık. Çünkü o, ihlâsa erdirilmiş kullarımızdandı.

ALLAH razı olsun

İstihare nedir ve istihare namazı nasıl kılınır?

Sual: İstihare nedir ve istihare namazı nasıl kılınır?

CEVAP:

İstihare, bir işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra bu husustaki duayı okuyarak o işle ilgili rüya görmek üzere uykuya yatmaktır.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor kiört şeyi yapan dört şeyden mahrum kalmaz:

1- Şükreden, nimetin artmasından,

2- Tevbe eden, kabulden,

3- İstihare eden, hayırdan,

4- İstişare eden, doğruyu bulmaktan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmaz.

Herhangi bir işe başlarken, mesela evlenirken, ev alırken istihare yapmalıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu kiMutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.) [Hakim](İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir.) [Tirmizi](İstihare eden kimse mahrum kalmaz, istişare eden pişman olmaz. İktisat eden darlık çekmez.) [Taberani]

Evlenmeden önce, birkaç defa istihare etmeli, Hak teâlâya sığınmalıdır. Nefsin ve kötü kimselerin araya girmemesi için, yalvarmalıdır.

Bir işe başlayacağınız veya bir şeyden kurtulmak istediğiniz zaman, iki rekat nafile namaz kılıp [aşağıda bildirilen Arapça duayı okuyarak] "Eğer bu işim [Mesela şununla evlenmem veya şu evi almam] dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin" demelidir.

Önce günahlardan tevbe edilir. Tevbe için kısaca, "Ya Rabbi! Büluğ anımdan şimdiye kadar yaptığım günahlara pişman oldum. Bundan sonra da, inşallah hiç günah işlememeye söz veriyorum" denir. Sonra gusledilir. Gusülden sonra, o gece (istihareye niyet ettim) diyerek iki rekat nafile namaz kılınır. İlk rekatta Kâfirun, ikinci rekatta İhlas okunur. İstihare namazından sonra şu dua okunur: (Allahümme innî estehirüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve eselüke min fadlikelazim fe inneke takdirü ve la akdirü ve tâlemü vela âlemü ve ente allamül-guyub) Bu şekilde istihareye yedi gece devam edilir. [Gündüz de istihareye yatmak caizdir.] Gusül sadece ilk gün alınır. Diğer günler gusle gerek yoktur.

İstihare başkasına yaptırılmaz. İstihareyi herkesin kendi yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifâ etmelidir. Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir.

İstihare namazını kılıp duasını ettikten sonra hiç konuşulmadan yatılmalı. İhtiyaç varsa konuşulur. Aslında her zaman yatsı namazını kıldıktan sonra, ihtiyaç olmadıkça konuşmamak müstehaptır, iyi olur.

İstihareden sonra, abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır. Rüyada beyaz veya yeşil görmek hayra, siyah veya kırmızı görmek şerre alamettir. 7 gün istihareden sonra, rüyada bir şey görülmezse, kalbe bakılır. O işi yapmak arzusu varsa, o işe karar verilir.

Bir muradı olan kimse, abdest alır, temiz bir yere oturur, üç defa salevat-ı şerife okur, sonra her birine Besmele çekerek 10 Fatiha, sonra 11 İhlas okur, sonra üç defa salevat okur. Sonra sağ yanı üzere, yüzü kıbleye karşı olarak ve sağ elini sağ yanağı altına koyarak yatar, niyet ettiği şeyin iyi veya kötü olacağını bi-iznillah rüyada görür. (Fetava-i Karı-ül-hidaye)

Evlilik Rehberi - islamda evlilik, islam dininde evlilik, islami evlilik, boşanma, evlilik ve aile...