Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 34 Sayfa bulundu

Konu: Farkında olmadığımız muhteşem bir hazine HACET NAMAZI

 1. #11
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.10.07
  Yer: İSTANBUL
  Mesajlar: 161

  Alıntı BULENT TUNALI´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  S.A.HACET NAMAZI HAYATIMIZDA OLMASI GEREKEN NAFİLE NAMAZLARDANDIR.BURAYA TAŞIMIŞSINIZ ALLAH RAZI OLSUN ALLAH SEVAP HANENİZE YAZSIN.HAYATIMIZDA YAPTIĞIMIZ İBADETLERİ NAFİLE İBADETLER DAHADA SÜSLER DAHAHADA PEKİŞTİREREK DAHA ÇOK SEVAP KAZANMAMIZA VESİLE OLURLAR.FAKAT NAFİLE İBADETLERE YÖNELMEK İÇİN ÜZERİMİZDE BORÇLU OLDUĞUMUZ FARZ İBADETİ VARSA ONA YÖNELMEMİZ TAVSİYE EDİLMİŞTİR.ÜZERİMİZDE EĞER BOÇLU OLDUĞUMUZ KAZAYA KALMIŞ FARZ NAMAZI VAR İSE,HACET NAMAZI VS.NAMAZLARDAN ZİYADE BORÇLU OLDUĞUMUZ NAMAZLARIN KILINMASI GEREKMEKTEDİR.NAFİLELERE YÖNELMEMİZ İÇİN FARZLARI YERİNE GETİRMEMİZ NAFİLE İBADETLERİN ECRİNİ YÜKSELTECEKTİR.BU YÜZDEN FARZ NAMAZLARIN SÜNNETLERİ.TEHECCÜD NAMAZI KUŞLUK NAMAZI.DUHA VE TERAHVİH NAMAZLARI HARİCİNDEKİ NAFİLE NAMAZLARIN KILINMALARI FARZ BORÇLARI ÖDENDİKTEN SONRA YAPILMASI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR.SELAM VE DUA İLE KALIN
  ALEYKÜM SELAM BULENT TUNALI KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN VERDİĞİN BİLGİ İÇİN ANCAK KAFAM KARIŞTI BEN HACET NAMAZINI BİR SIKINTIMIZ OLUNCA RABBİMİZE KILINABİLİR SANMIŞTIM YANİ KAZA NAMAZI OLAN BU NAMAZI KILINMASI DOĞRU DEĞİL Mİ BEN ÇOK KÜÇÜK YAŞLARDA NAMAZA BAŞLADIM ANCAK OKUL SAATLERİNDE NAMAZ KILAMIYORDUM ORTAOKUL VE LİSE ÇAĞLARINDA BU YÜZDEN NE KADAR KAZA NAMAZIM OLDUĞUNIU BİLMİYORUM NORMALDE SÜREKLİ KILDIM AMA BAZI NAMAZLARI KILMADIM ÇOCUKLUK KAZA ETMEDİM SANIRIM ŞİMDİ KAZA NAMAZI ÖNCE TAMAMLAMAK MI LAZIM YANİ KISACA KAFAM KARIŞTI KARDEŞİM AYDINLATIRSAN MEMNUN OLURUM SELAM VE DUA İLE

 2. #12
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.08.07
  Yer: BURSA-m.k.paşa
  Mesajlar: 2.271

  Alıntı NAGİHAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  ALEYKÜM SELAM BULENT TUNALI KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN VERDİĞİN BİLGİ İÇİN ANCAK KAFAM KARIŞTI BEN HACET NAMAZINI BİR SIKINTIMIZ OLUNCA RABBİMİZE KILINABİLİR SANMIŞTIM YANİ KAZA NAMAZI OLAN BU NAMAZI KILINMASI DOĞRU DEĞİL Mİ BEN ÇOK KÜÇÜK YAŞLARDA NAMAZA BAŞLADIM ANCAK OKUL SAATLERİNDE NAMAZ KILAMIYORDUM ORTAOKUL VE LİSE ÇAĞLARINDA BU YÜZDEN NE KADAR KAZA NAMAZIM OLDUĞUNIU BİLMİYORUM NORMALDE SÜREKLİ KILDIM AMA BAZI NAMAZLARI KILMADIM ÇOCUKLUK KAZA ETMEDİM SANIRIM ŞİMDİ KAZA NAMAZI ÖNCE TAMAMLAMAK MI LAZIM YANİ KISACA KAFAM KARIŞTI KARDEŞİM AYDINLATIRSAN MEMNUN OLURUM SELAM VE DUA İLE
  Nafile namazlarla ilgili çeşitli sorularSual: Nafile ibadet yapmak şart mıdır? Mesela nafile oruç tutmak, nafile namaz kılmak gerekir mi?
  CEVAP
  Hayır nafile ibadet yapmak şart değildir. Ancak Resulullahın sünnetine, emirlerine uymak büyük saadettir. Önce farzları yapmalı, farz borcu olmayan nafile ibadetleri de yapması çok iyi olur.

  Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Ayda üç gün oruç tutmanızı ve her gün iki rekat kuşluk namazı kılmanızı tavsiye ederim.)
  [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]

  Peygamber efendimizin tavsiyesini emir telakki etmeli, ayda üç gün oruç tutmaya çalışmalı. Farz namaz kazası olan da, kuşluk vakti, iki rekat kaza namazı kılarsa Kuşluk namazı da kılınmış olur. Yeni abdest almışsa, Sübha namazı da kılınmış olur. Sefere çıkarken kılarsa, Tehıyyat-ül menzil namazı da kılınmış olur. Camide kılarsa, Tehıyyat-ül mescid de kılınmış olur. Bunların hepsi için niyet edilirse, ayrıca niyet sevabı da alınır.

  Sual:
  Bir hoca, “Farzı terk ederek haram işleyen şefaate kavuşur, fakat sünneti terk eden şefaate kavuşamaz” dedi. Sünnet farzdan daha mı önemlidir?
  CEVAP
  Sünnetin birkaç manası vardır:
  1- Kitab ve sünnet ifadesindeki sünnet, hadis-i şerifler demektir.
  2- Farz ve sünnet ifadesindeki sünnet, Resulullahın emirleri demektir.
  3- Sünnet, yalnız olarak kullanılınca, İslamiyet anlaşılır. (Sünnetimi [İslamiyet’i] terk edene şefaatim haramdır) hadis-i şerifi, (İnanılacak şeylerde İslamiyet’ten ayrılan şefaate kavuşamaz) demektir.

  Demek ki, sünnet namazları değil, İslamiyet’i terk eden şefaate kavuşamaz. Büyük günah işleyen de şefaate kavuşur. (Hadika)

  Sual: İkindi namazını kıldıktan sonra, kerahet vakti çıkıncaya kadar, nafile kılmak mekruh mu?
  CEVAP
  Evet mekruhtur. Yalnız nafile kılmak mekruh olan iki vakit vardır. Sabah, tan yeri ağardıktan sonra güneş doğuncaya kadar, sabah namazının sünnetinden başka nafile kılınmaz.

  İkindiyi kıldıktan sonra, akşam namazından önce nafile kılmak mekruhtur. Bildirilen bu iki vakitte, yani sabah namazını kıldıktan sonra güneş doğuncaya kadar kaza namazı kılınır. Ama nafile kılınmaz. İkindi namazı kılındıktan sonra, kaza namazı kılınır. Fakat nafile kılınmaz. Kaza namazı da güneş batarken bakacak kadar sararmaya başlayıncaya kadar kılınır. Ondan sonra kılınması günah olur.

  Sual:
  Şükür secdesi nasıl yapılır ve şükür namazı nasıl kılınır?
  CEVAP
  Kendisine nimet gelen veya bir dertten kurtulan kimsenin, Allahü teâlâ için şükür secdesi yapması müstehaptır. Şükür secdesi, tilavet secdesi gibidir. Şükür secdesi yapacak olan, niyet edip, secdeye gidince, önce Elhamdülillah der. Sonra secde tesbihini okur. Sonra Allahü ekber der ve ayağa kalkar. Şükür namazı iki rekattır, sabah namazının sünneti veya farzı gibi kılınır.

  Sual: Mesela şükür namazını kaza namazı kılarken niyetlensek eda etmiş olur muyuz?
  CEVAP
  Ömürde böyle birkaç defa yapılan ibadetler için, kazaya niyet edilmez.

  Sual:
  Kaza namazı borcu olan kimse, nafile olan istihare namazı kılabilir mi?
  CEVAP
  Nadiren yapılacak ibadetler caiz olur.

  Sual:
  Güneş doğduktan 1-2 saat kadar sonra, evinden çıkarken kuşluk namazı kılarken, yeni abdest aldığımız için sübha namazına, evden çıkacağımız için tehıyyat-ül-menzil namazına da niyet edebilir miyiz?
  CEVAP
  Evet. Böyle niyet edilirse her üç namazın sevabına da kavuşulur.

  Ancak, üzerinde kaza namazı olan kimse, yukarıda bildirilen Tehıyyat-ül-menzil, sübha, kuşluk namazı gibi nafile namazları kılarsa, kabul olmaz. Çünkü hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kaza namazı borcu olanın nafile namazı kabul olmaz.) [Dürret-ül-fahire, Fütuh-ül-gayb]

  Kaza namazı olan, bu namazı kılarken, kaza namazına ve yukarıda bildirilen nafile namazlara da niyet ederse, hem kazasını öder, hem de nafile namazların sevabına kavuşur. (İslam Ahlakı)

  Sual: Bazı kimseler, imamla sabah namazının farzını kıldıktan sonra, kılamadıkları o günkü sabah namazının sünnetini kılıyorlar. Caiz mi?
  CEVAP
  Sabah namazının farzından sonra, nafile namaz kılınmadığı gibi, sabah namazının sünneti de nafile olduğu için kılınmaz. Ancak farz kazası olan, kaza kılabilir.

  Öğle namazının ilk sünneti kılınmadan, imamla farz kılınmışsa, ilk sünnet farzdan sonra kılınır. Yatsı namazının ilk sünneti de farzdan önce kılınamamışsa, farzdan sonra kılmak iyi olur. Sabahın sünneti gibi, ikindinin sünneti de farzdan sonra kılınmaz.

  Kamet okunduktan sonra ayrı bir yer yoksa cemaat arasında sünnete durulmaz. Peygamber efendimiz, (Kamet okununca, [cemaat arasında] o farzdan başka namaz kılınmaz) buyurunca, “Ya Resulallah, sabahın sünnetini de mi kılmayacağız” dediler. (Evet, sabahın sünneti de kılınmaz) buyurdu. (İbni Adiy)

  Girişte veya direk arkasında, sabahın sünneti kılınıp imama yetişmeye çalışılır. Sünneti kılınca, imama yetişemeyeceğini zanneden kimse, sünneti kılmaz, hemen imama uyar. Farzdan sonra da sünneti kılmaz. (Dürer)

  Sual:
  Nafile namaz kılarken, secdede, dua okumak caiz midir?
  CEVAP
  Nafile namazlarda caizdir. Farzlarda okunmaz.

  Sual: Nafile namazlar cemaatle kılınır mı?
  CEVAP
  Kılınmaz.

  Sual: Farz namazlarda kıyam, yani ayakta durmak farzdır. Sünnetlerde de ayakta durmak farz mıdır?
  CEVAP
  Sağlam kimse için yalnız farz namazlar ile vitir namazını kılarken ayakta durmak farzdır. (Sirac-ül-vehhac)

  Hasta ve özürlü olmasa da, nafileleri oturarak kılmak her zaman ve her yerde caizdir. Yalnız [vacip diyenler de olduğu için] sabah namazının sünnetini ayakta kılmalıdır! Nafileleri oturarak kılana, sevabın yarısı verilir. (Merakıl-felah)

  Beş vakit namazın sünnetlerini hiç bir mazeret yokken de, oturarak kılmak caizdir. Çünkü bu sünnetler de, nafile namazdır. (Cevhere)

  Bunlar Seadet-i Ebediyyede de yazılıdır.
  Nafile namazları da ayakta kılmak iyi olur.

  Sual: Bulgaristan’dan gelen Rumeli muhacirleri, Tesbih, Regaib… gibi nafile namazları cemaatle kılabilmek için nezr ediyorlar, sonra cemaatle kılıyorlar. Bazen de namaza başlayıp bozuyorlar. Sonra cemaatle kılıyorlar. Böyle yapmaları dine uygun mudur?
  CEVAP
  Bu bâtıl bir yoldur. Mekruhtan kurtulmak için böyle yapmaları günah olur. Fıkıh ilminde söz sahibi İbni Âbidin hazretleri buyuruyor ki:
  «Bahr sahibi diyor ki: ……. namazını cemaatle kılmak mekruhtur; bid'attir. Rumeli halkının kerahet ve nafileden kurtulmak için onu nezir etmeleri ise bâtıl bir çaredir.» (Redd-ül muhtar - Vitir ve nafileler bahsi)

  Sual:
  Kitaplarda, teheccüd ve kuşluk namazlarının en çoğu 12 rekat olarak bildiriliyor. Daha fazla kılsak günah olur mu? Kuşluk vaktinde ve gece kaza namazı kılıyorum, gündüz kuşluğa gece de teheccüde niyet ediyorum. Bu durumda 12 rekattan fazla namaz kılmamda mahzur var mıdır?
  CEVAP
  Hayır hiç mahzuru olmaz.

  Sual: S. Ebediyye’de (Farzları ve vacibleri nafile olarak yapmak, müekked sünnetleri yapmaktan daha çok sevab olur) deniyor. Farzları, nafile olarak yapmak nasıl olur?
  CEVAP
  Bir farzı eda ettikten sonra, onu tekrar yapmak nafile olur. Mesela, hacca giden tekrar hacca giderse, nafile olur. Öğlenin veya yatsının farzını yalnız kıldıktan sonra, hazır cemaat varsa, onlara uyup kılmak nafile olur. Yahut bir namaz mekruh olarak veya bir sünneti eksik olarak kılınmışsa, o namazı tekrar kılmak nafile olur. Nafile olarak kılınan bu namazın sevabı, mekruh olarak ve bir sünneti eksik olarak kılınan namazdan daha fazla sevab olur. Yalnız kıldıktan sonra, aynı namazı cemaatle kılınca da, bunun sevabı ötekinden fazla olur. Farz olan kısmın değil, sünnet olan kısmın sevabı çok olur.

 3. #13
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.10.07
  Yer: İSTANBUL
  Mesajlar: 161

  Sual: Kaza namazı borcu olan kimse, nafile olan istihare namazı kılabilir mi?
  CEVAP
  Nadiren yapılacak ibadetler caiz olur.
  SELAM BULENT TUNALI KARDEŞ
  BU SORU VE CEVAPTAN ANLADIĞIM SÜREKLİ KILINAN NAFİLE NAMAZLARI TEHECCUT VE KUŞLUK NAMAZLARI GİBİ DEVAMLILIK ARZEDEN NAFİLE NAMAZLAR KILINMAZ BUNLARIN YERİNE KAZA KILINIR AMA DEVAMLILIK ARZETMEYEN İSTİHARE HACET VE ŞÜKÜR GİBİ SADECE İHTİYAÇ DUYULUNCA GEREKLİ OLDUĞU ZAMAN KILINABİLİR İNŞALLAH YANLIŞ ANLAMAMIŞIMDIR KAZA NAMAZLARI KONUSUNDA ÇOK ÇOK HAKLISIN FANİYİZ BORÇLU GİTMEMEK İÇİN KILMAK LAZIM OKUL HAYATIMI HESAPLAYIP YIL OLARAK KILMAYA KARAR VERDİM YANİ TAM YIL FAZLASI ZATEN NAFİLE YERİNE GEÇEBİLİYORMUŞ YAZINIZDAN ANLADIĞIM KADARIYLA RABBİM KABUL VE MAKBUL EDER İNŞALLAH ALLAH RAZI OLSUN FAYDAANDIM SELAMETLE

 4. #14
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.08.07
  Yer: BURSA-m.k.paşa
  Mesajlar: 2.271

  Sual: Güneş doğduktan 1-2 saat kadar sonra, evinden çıkarken kuşluk namazı kılarken, yeni abdest aldığımız için sübha namazına, evden çıkacağımız için tehıyyat-ül-menzil namazına da niyet edebilir miyiz?
  CEVAP
  Evet. Böyle niyet edilirse her üç namazın sevabına da kavuşulur.

  Ancak, üzerinde kaza namazı olan kimse, yukarıda bildirilen Tehıyyat-ül-menzil, sübha, kuşluk namazı gibi nafile namazları kılarsa, kabul olmaz. Çünkü hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kaza namazı borcu olanın nafile namazı kabul olmaz.) [Dürret-ül-fahire, Fütuh-ül-gayb]


 5. #15
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.10.07
  Yer: İSTANBUL
  Mesajlar: 161

  Bulent Tunali Kardeşim
  Yanliş Mi Yazdim Neden Yazdin Son Yaziyi Anlayamiyorum Ben Muhasebediyim Kafam Yorgun şu Anda Anlamakta Zorlaniyorum üstelik Karadenizliyim Malum Bu Saatlerde Anlamam Zor Oluyor Bu Son Yaziyi Benim Hangi Sözüme Karşi Yazdiğinizi Yazarsaniz Memnun Olurum Allah Razi Olsun Kusura Bakmayin

 6. #16
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.10.06
  Yer: ♥ In his heart ♥ | MOMMM!!
  Mesajlar: 16.942

  Selamün aleyküm kardeşim.
  Emeğinize sağlık. Rabbimiz c.c sevabınızı yazsın inşallah..Allah c.c razı olsun. Faydalı bir konuydu..Rabbimiz c.c istifadeli ve tesirli kılsın ..Selam ve dua ile.

 7. #17
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.10.07
  Yer: İSTANBUL
  Mesajlar: 161

  Alıntı aliye_aliye´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selamün aleyküm kardeşim.


  Emeğinize sağlık. Rabbimiz c.c sevabınızı yazsın inşallah..Allah c.c razı olsun. Faydalı bir konuydu..Rabbimiz c.c istifadeli ve tesirli kılsın ..Selam ve dua ile.
  AleykümSelam aliye kardeşim allah cümlemizden razı olasun amin

 8. #18
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.08.07
  Yer: BURSA-m.k.paşa
  Mesajlar: 2.271

  Alıntı NAGİHAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bulent Tunali Kardeşim
  Yanliş Mi Yazdim Neden Yazdin Son Yaziyi Anlayamiyorum Ben Muhasebediyim Kafam Yorgun şu Anda Anlamakta Zorlaniyorum üstelik Karadenizliyim Malum Bu Saatlerde Anlamam Zor Oluyor Bu Son Yaziyi Benim Hangi Sözüme Karşi Yazdiğinizi Yazarsaniz Memnun Olurum Allah Razi Olsun Kusura Bakmayin
  SİZ ÇOK YAŞAYIN
  SİZİ ANLIYORUM FAZLA KAFANIZI KARIŞTIRMAKTA İSTEMİYORUM.KISA VE ÖZ OLARAK İLK YAZIMDA BELİRTTİĞİM GİBİ.SİZİNDE ANLADIĞINIZ GİBİ.ÖNCE KAZA BORÇLARIMIZI ÖDEMELİ SONRA NAFİLELERE YÖNELMELİYİZ.

 9. #19
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.08.07
  Yer: BURSA-m.k.paşa
  Mesajlar: 2.271

  Son Yaziyi Sünneti Hatirlatmak Için Yazdim

 10. #20
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.10.07
  Yer: İSTANBUL
  Mesajlar: 161

  Alıntı BULENT TUNALI´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  SİZ ÇOK YAŞAYIN
  SİZİ ANLIYORUM FAZLA KAFANIZI KARIŞTIRMAKTA İSTEMİYORUM.KISA VE ÖZ OLARAK İLK YAZIMDA BELİRTTİĞİM GİBİ.SİZİNDE ANLADIĞINIZ GİBİ.ÖNCE KAZA BORÇLARIMIZI ÖDEMELİ SONRA NAFİLELERE YÖNELMELİYİZ.
  SELAM ALLAH RAZI OLSUN TÜM CEVAPLAR İÇİN RABBİM YAR VE YARDIMCIN OLSUN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜRLER TAMAM KAZA NAMAZLARINA BAŞLIYACAZ İNŞALLAH
  AMA MESELA BİR ŞEYDEN ÇOK MUTLU OLUYORUYM RABBİME ŞÜKÜR EDİYORUM AMA YETERSİZ BULUYORUM VE KENDİMCE YANİ İKİ REKAT ŞÜKÜR NAMAZI KILIP SONRA ŞÜKÜR EDİYORUM BU KABUL OLMUYOR MU Kİ YA DA ÇOK İSTEDİĞİM BİRŞEY VAR BUNU SÜREKLİ DUA EDEREK İSTİYORUM SONSUZ KUDRET SAHİBİ ALLAHTAN AMA YETERSİZ BULUYORUM KENDİMCE HACET NAMAZI KILIP SONRA İSTİYORUM MESELA YATSI NAMAZLARINDAN SONRA BUNLAR HER ZAMAN SÜREKLİ DEĞİL SADECE İHTİYAÇ DUYDUĞUMDA YAPILIYOR AMA DİĞER SÜREKLİ KILINAN NAFİLELER VAR YA ZAMANLARI VAR KUŞLUK GİBİ BUNLARI KILMAYIP YERİNE KAZA KILIYORUM İŞTE BU ŞEKİLDE ANLADIM NEYSE CEVAP YAZMAYABİLİRSİNİZ
  RABBİM SİZDEN HER DAİM RAZI OLSUN

Benzer Konular

 1. Hazine...!!
  Konu Sahibi Resul Aydın Forum Şiirler
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 05-09-2009, 11:57
 2. Hazine
  Konu Sahibi Naksibendi Forum Nasihatler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-08-2008, 10:23
 3. Farkında olmadığımız muhteşem bir hazine: Hacet Namazı
  Konu Sahibi gülefşan Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 23-07-2008, 20:04
 4. Hacet Namazi
  Konu Sahibi hafize Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 05-06-2008, 16:43
 5. HACET NAMAZI İÇİN YARDIM LÜTFEN....
  Konu Sahibi h_denizkizi Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19-07-2007, 20:45

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •