1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.02.08
  Yer: nefsim
  Mesajlar: 116

  Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla

  Rahman Rahim olan Allah’ın adıyla

  1- Arkadan çekiştirip duran, kaş göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline;(1)
  2- Ki o, mal yığıp biriktiren ve onu saydıkça sayandır.(2)
  3- Gerçekten malının kendisini ebedi kılacağını sanmaktadır.(3)
  4- Hayır; andolsun o, "hutame'ye (4) atılacaktır.(5)
  5- "Hutame"nin ne olduğunu sana bildiren nedir?
  6- Allah'ın tutuluşturulmuş bir ateşidir,(6)
  7- Ki o, yüreklerin üstüne tırmanıp-çıkmaktadır.(7)
  8- O, onların üzerine kilitlenecektir;(8)
  9- (Kendileri de) Dikilip-yükseltilmiş sütunlarda (bağlanacaklardır) .(9)

  AÇIKLAMA

  1. Buradaki "hümezetün lümeze" kelimeleri, Arapça'da birbirine çok yakın anlamlı iki kelimedir. Birbirinin yerine de kullanılabilir. O kadar az fark vardır ki, ehl-i lisan Araplar bile hümeze'nin anlamı olarak lümeze'yi gösterirler. Burada iki kelime birlikte kullanılmıştır. Bu durumda anlam şöyle olur. Başkalarını hakir ve zelil etmeyi âdet haline getiren o kişi bazılarını parmakla gösterir, bazılarını da göz ile işaret eder. Bazılarına nasipleri dolayısıyla ta'n eder. Bazı şahısları da kötülüğe boğar. Bazılarını yüzüne karşı aşağılar, bazılarını da gıybet eder. Laf taşıyarak dostlar arasında kavga çıkarır, kardeşlerin arasını bozar. Başkalarına kötü isim takar, onlarla alay eder ve eksikliklerini ortaya çıkarır.
  2. Birinci cümleden sonra bu ayetten kendiliğinden, bu tavrın onun varlıklı olmasından kaynaklandığı anlamı çıkmaktadır.
  Mal toplamayı ifade etmek için "cemea mâlen" kelimesi kullanılmıştır. Bu ifadeden, malın çok olduğu anlamı çıkmaktadır. Ondan sonra malını sayması ise onun cimriliğini ve maddeye tapan bir kişi olduğunu ortaya çıkarır.
  3. Diğer bir anlamı da şöyle olabilir: Hiç ölmeyeceğini zanneder. Yani malı yığar ve onu sayar. Ölüm ise hiç aklına gelmez. Bir gün bu dünyadan ayrılacağını ve malının bu dünyada kalacağını hiç düşünmez.
  4. Burada "hutame" kullanılmıştır. Bu kelime "hatim"den gelir. "Hatim"in manası kırmak, parçalamak ve atmaktır. Cehenneme bu ismin verilmesinin nedeni, içine herhangi bir şey atıldığında derinlik ve ateşi içinde onu parçalayacağı içindir.
  5. Burada "le yünbezenne" buyurulmuştur. "Nebez" Arapça'da, bir şeyi önemsiz, hakir görerek atmak anlamına gelir. Bu dünyada zenginlik dolayısıyla kendini büyük bir şey zanneden kişi Kıyamet günü hakir olarak cehenneme atılacaktır.
  6. Kur'an-ı Kerim'de buradan başka hiçbir yerde cehennem ateşi için "Allah'ın ateşi" denmemiştir. Burada ateş Allah'a nispet edilmiştir. Bunun sebebi de sadece o ateşin korkunçluğunu anlatmak için değil, aynı zamanda dünyada mal varlığı nedeniyle gurur ve tekebbür edenlerin Allah (c.c.) indinde ne kadar nefretle karşılandıklarını belirtmek, içindir. Onun için Allah (c.c) bu ateşe mahsus olmak üzere onu kendine nispet etmiştir. Söz konusu kişiler bu ateşe atılacaklardır.
  7. "Tetteliu ale'l ef'ideh"deki "İttelea" kelimesi yukarı çıkmak anlamına gelir. Diğer anlamı, haberdar olmaktır. "Ef'ideh", "fevad"ın çoğuludur. Anlamı da kalbtir. Ancak bu kelime insanın göğsündeki kalbi için kullanılmamıştır. İnsanın şuur, idrak, hissiyat, heves, akaid, düşünce, niyet ve irade yeri için kullanılmıştır. Ateşin kalbe kadar ulaşmasının anlamı, insanın kötü düşüncelerinin, fasit akidelerinin çirkin heveslerinin, habis niyet ve iradelerinin merkezine kadar ateş ulaşmasıdır. Bir başka anlamı, Allah'ın bu ateşinin, müstehak olan ve olmayan herkesi yakan dünyadaki ateş gibi kör olmayacağıdır. Tersine bu ateş suçluların kalbine kadar ulaşır, suçuna göre ve hakettiği kadar onu yakar, azabına sebep olur.
  8. Yani, suçluları cehenneme atarak üstünü kapatacaktır. Onlar için, değil kapı ve pencere, bir delik bile olmayacaktır.
  9. "Fi amedin mümeddedeh"in bir kaç anlamı vardır. Birincisi, cehennemin kapıları kapanacak ve onların üzerine yüksek sütunlar dikilecektir. İkincisi, bu suçlular yüksek sütunlar ile bağlanacaklardır. Üçüncüsü, İbn Abbas'ın açıkladığı anlamdır. Buna göre, ateşin alevi sütun şeklinde yükselecektir.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.02.08
  Yer: nefsim
  Mesajlar: 116

  rahmanın adını bilmeyenlere yazıklar olsun

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.06.08
  Yer: kendim
  Mesajlar: 232

  Alıntı EHLİBEYT´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  rahmanın adını bilmeyenlere yazıklar olsun
  evet kardeş yazıklar olsun yaradanın niymetlerini bilmeyen yaradılış gayesini ve amacını bilmeyenlere yazıklar olsun

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.02.08
  Yer: nefsim
  Mesajlar: 116

  Selam imana allahın sınırlarını hudutlarını koruyana ona kul olana

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •