1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: İSLAM’DA HOŞGÖRÜ

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 18.01.07
  Yer: istanbul-maltepe
  Yaş: 51
  Mesajlar: 3.082

  İSLAM’DA HOŞGÖRÜ

  İslâm dini, insanlara hoşgörülü olmayı, onların kusurlarını araştırmamayı emreder. Bir imtihan yeri olan bu dünyada iyilerle kötüler bir arada yaşamak durumundadır. Çünkü imtihan bunu gerektirir.


  Aziz Cemaat!


  Bir mü’min, bütün varlıklara ve özellikle insanlara sevgiyle yaklaşmalıdır. Nitekim Yunus Emre, Yaratılmışları severiz, Yaratandan ötürü, diyerek bu gerçeği dile getirmiştir.


  Sevgi, kin ve nefretin zıddıdır. Kin ve nefret duygusu taşıyanlar, sevgiden yoksun olan kimselerdir. Bu gibi kimselerden hoşgörü beklenemez.


  Hoşgörülü olabilmek için insanlar, birbirlerinin kusurlarını araştırmamalı ve affedici olmalıdırlar. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), bu konuda şöyle buyurmuşlardır: "Herhangi bir kişi, dünyada diğer bir kişinin ayıbını örterse, Allah da kıyamet gününde onun ayıbını örter ."[1]


  Öyle ise, bağışlamasını bilmeyen, hoşgörülü olamaz. Yüce Allah, affetmeyi sevmiş ve bizlerin de affedici olmasını istemiştir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: "Onlar, bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah, iyilik edenleri sever."[2]


  Resulullah (s.a.v.) da şöyle buyurmuşlardır: "Allah, affeden kulunun şerefini artırır…"[3]


  Aziz Mü’minler!


  Selamlaşmak da, sevginin ve hoşgörünün yayılmasına vesiledir. Selam, barış ve esenlik dilemek anlamındadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), mü’minlerden selamlaşmayı yaymalarını, tanıdığı ve tanımadığı her kişiye selam vermelerini istemiştir. Konumuzla ilgili bir hadis-i şerif, şöyledir: "İslam’ın, hangi ameli daha hayırlıdır?" diye sorana, Peygamberimiz şöyle cevap vermişlerdir: "Yemek yedirmen, tanıdığına ve tanımadığına selam vermendir."[4]


  Çeşitli konulardaki tartışmalarda kırıcı olmamak ve tenkitte aşırı gitmemek de hoşgörünün bir gereğidir. Kur’an-ı Kerim’de: “(Ey Muhammed!) Rabbinin yoluna hikmetle, güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et"[5] buyrulmuştur.


  Dinimiz kötülüğe iyilikle mukabelede bulunmayı emretmiştir. Ra’d sûresinde, akıl sahibi mü’minlerin üstün vasıfları sayılırken: “Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açık olarak Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. İşte bunlar için dünya yurdunun iyi sonucu vardır"[6] buyurulmuştur.


  Aziz Müslümanlar!


  Hoşgörünün olmadığı yerde taassup vardır. Taassubun da hiç kimseye bir faydası yoktur. Daima sıkıntı getirir. Aynı dünya üzerinde birlikte yaşadığımız insanlarla iyi geçinme durumundayız. Çünkü gidebileceğimiz başka bir dünya yoktur. Öyle ise, insan olarak birbirimize karşı anlayışlı olmaya, karşılıklı sevgi ve saygıya muhtacız. Dirlik ve düzen, buna bağlıdır. Sevgi ve saygı olmadan birlik ve beraberlik, birlik ve beraberlik olmadan da, maddi ve manevi kalkınma olamaz.

  kaynak.C.DİYANET İŞLERİ.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 03.12.06
  Mesajlar: 94

  RE: İSLAM’DA HOŞGÖRÜ

  Zaten islam denilince sadece hoşgörümü geliyor adamın aklına bence islam denilince aklıma gelen tüm güzellikler yanlışların olmadıdı

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 13-07-2011, 12:31
 2. Sevgi/hoşgörü kadar bu’z/kin de mukaddestir
  Konu Sahibi نعىمة Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 08-02-2008, 21:13
 3. İslam’da bekâr kalmak var mı?
  Konu Sahibi Ravza_Nur Forum İslam'da Aile Hayatı
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 30-10-2007, 16:07
 4. İSLÂM’DA ÖRTÜNME
  Konu Sahibi hayrunissa86 Forum Allah (c.c) Hazretleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 08-08-2007, 22:14
 5. RESÛLULLAH’IN(SAV)İSLÂM’A DAVET MEKTUPLARI
  Konu Sahibi politrade Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 06-10-2006, 13:18

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •