1 den 1´e kadar. Toplam 1 Sayfa bulundu

Konu: (Silsile-i aliyye) ne demektir?

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 20.07.07
  Mesajlar: 1.640

  (Silsile-i aliyye) ne demektir?

  Sual: (Silsile-i aliyye) ne demektir?

  CEVAP

  Silsile kelimesi, (Birbirine bağlı, birbiriyle ilgili şeylerin oluşturduğu dizi, sıra, halka) anlamına gelir. Mürşid-i kâmil yani âlim ve evliya olan zatlar, yetiştirdikleri ve artık başkalarını yetiştirebilecek hale gelen talebelerine, halifelik ve icazet verirler. Sonra onlar da talebe yetiştirip, onlar da yetişen talebelerine böyle icazet verirler. Böylece, âlimler silsilesi meydana gelir. Bu halka, Peygamber efendimize kadar ulaşır.

  Behaeddin-i Buhari, İmam-ı Rabbani, Mevlana Halid-i Bağdadi gibi zatların da içinde bulunduğu silsileye, (Silsile-i aliyye) yani yüksek silsile denmiştir. (Silsilet-üz-zeheb) yani altın silsile de denir.
  İslam âlimi yerden ot gibi, mantar gibi bitmez. Hocasız, icazetsiz, âlim olmaz. Mutlaka Resulullaha dayanan bir silsilesi olur. Mesela, İmam-ı Rabbani ve Abdülkadir-i Geylani hazretleri gibi her Ehl-i sünnet âliminin, Peygamber efendimize kadar bütün hocaları bellidir. Ancak böyle bir zata bağlanılır ve Onun kitapları okunur. Yazdıkları doğru bile olsa, rast gele kimselerin kitapları okunmaz. Böyle bir zat bulamayan, yine böyle yetkili olan, yani silsilesi belli ve icazet sahibi olan bir âlimin yazdığı kitapları okuyarak, onu kendine rehber kabul etmelidir.

  Günümüzdeki silsilelerin farklı olması ise, hocaları halifelik, icazet vermediği halde, ayrı bir kol tutmalarındandır. İmam-ı Rabbani hazretleri daha dört asır önce buyuruyor ki:

  Bu yüksek yolun yolcuları garip oldular, azaldılar. Şimdiki tarikatçıların yoluna bid’atler karıştığı ve bu yolu bozdukları için, Resulullahın sünnetine sarılmış olan büyükler, tanınmaz oldu. Bu bilgisizlikten dolayı, çoğu da, kısa görüşlü oldukları için, bu yüksek yola bid’atler karıştırdılar. Milletin kalblerini bu bid’atlerle kazanmaya çalıştılar. Böyle yapmakla, İslam dinini olgunlaştırdıklarını sandılar. Bunlar, bu yüksek yolu yıkmaya, uğraşıyorlar. (2/62)


  Mail Grubu .:.: www.dinimizislam.com :.:.
  Konu smmmtuba tarafından (06-02-2009 Saat 19:52 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Silsile-i saadat
  Konu Sahibi islamaşığı Forum İslam Alimlerimiz - Büyüklerimiz
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 22-05-2009, 13:16
 2. KUCUK SiLSiLE-i SERiF
  Konu Sahibi edaalican Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-04-2009, 03:13
 3. Silsile-i Saadat
  Konu Sahibi ismailbasarir Forum İslam Alimlerimiz - Büyüklerimiz
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 28-03-2009, 21:31
 4. Silsile-i saadat
  Konu Sahibi mustafa11 Forum Ashab-ı Kiram (Sahabeler)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-12-2008, 22:53
 5. Silsile-i aliyye
  Konu Sahibi Naksibendi Forum Dua Listesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-09-2007, 03:39

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •