Ramazan ayının faziletleri ve Oruç hakkında eklenen bazı yazı başlıkları
? Müjdeler olsun! REYYAN kapısı aralandı ? Geldi yine gül mevsimi
?
Ramazanda ibadet ve iyiliğin sevabı ? Ramazan ve Günahlarımız
? Osmanlı'da Ramazan Sofrası ? RAMAZAN AYI

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 55 Sayfa bulundu

Konu: Kaderimizde kim varsa onunla mı evlenmek zorundayız? Evlilik kader midir?

Durum: Çevrimdışı

Kaderimizde kim varsa onunla mı evlenmek zorundayız? Evlilik kader midir?

Kader, Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesidir. Bu açıdan insanların iradesini ilgilendiren konularda insan iradesine bırakılmıştır.

Kaderi ikiye ayırabiliriz: ızdırari kader, ihtiyari kader.

"Izdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok.

İkinci kısım kader ise, irademize bağlıdır. Biz neye karar vereceksek ve ne yapacaksak, Allah ezeli ilmiyle bilmiş, öyle takdir etmiştir. Sizin sorduğunuz soruda bu alanda müzakere edilmektedir. Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın sorumluluk sınırlarıdır.

Evlilik de irademize bağlı olan ihtiyari kader kısmındandır. Yani insan kimi ister, kimle evlenirse o kaderi olur.

(sorularlaislaiyet.com)

Yer: Zamanı Ahir
    Blog Mesajları : 2

selamun aleyküm ellerinize saglık

Yer: bursa

selamün aleyküm.allah razı olsun.rabbime emanet olun.

Bu konuda birçok yorum dinledim fakat inanın bunların hiçbiri beni tatmin etmedi.
    Kimi evliligi tamamiyle kendi irademiz şekillendirir derken kimisi de tamamiyle kader diyor .bu mevzu bnm için keder oldu arkadaslar
    Özellikle evli arkadaslara soruyorum evliliğinizde kader mi irade mi hangisi daha ön planda oldu?

Yer: ANKARA

Belki Kaderimde Başka Birisi Vardi Ama Ben Kendi Irademi Kullandim. Rabbim Bir çok Kişi çikardi Karşima Ama Ben Kaderimi Onunla Yaşamayi Seçtim. Eksi Ve Artilariyla Bir şekilde Geçiyor Işte. Allah Kimseyi Evinde Mutsuz Etmesin. Bence Hayatin En Büyük Işkecesi Bu Olsa Gerek. Seviyosun Ama Anlaşamiyosun. Neyse Hayat Bu Ecelimizi Beklemek Zorundayiz. A.e.o Arkadaşlar

Yer: kütahya

Alıntı züleyha´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda birçok yorum dinledim fakat inanın bunların hiçbiri beni tatmin etmedi.
    Kimi evliligi tamamiyle kendi irademiz şekillendirir derken kimisi de tamamiyle kader diyor .bu mevzu bnm için keder oldu arkadaslar
    Özellikle evli arkadaslara soruyorum evliliğinizde kader mi irade mi hangisi daha ön planda oldu?
    s.a. kardeşim öncelikle soruna cevap vereyim evlilik kararı alırken irademi kullandım bence kadercilik kolay oanı seçmek .

şimdi malesef flort, çıkmak denilen örflerimize dinimize uymayan bir takım adetler çıktı yani önce gençler anlaşıyo (aklı bir karış havadayken nasıl olucaksa)güya çıkıyolar sonra anne babaya nişan kesmek nikah kıymak kalıyo (onu bulamayanlarda var)ama genelde böyle oluyo sonra evlendikten sonra ayaklar yere basmaya başlıyo aşkkın ömrünün en fazla2 yıl oldugu biliniyo aşk bitince gerçekler ortaya çıkıyo
    1;ya bu adan namaz kılmıyo! kızım çıkarken hiçmi dikkat etmedin?
    2;sorumsuz !okadar konuştun anlamadınmı?
    3
    4
    böyle uzar gider yani evlilik kararı alırken sadece duygularla hareket edersek işi biraz şansa bırakmış oluruz .ama büyüklerimize danışırsak ,onların yanlış gördügü şeyleri önemsersek ,tecrübelerinden faydalanırsak ve mantıklı davranırsak eş seçiminde daha güzel sonuçlara varılıcanı düşünüyorum.

ben eşimin önce karekterini taktir ettim sonra imanını zaten allhın sevdigi birini kim sevmezki sonra tamam dedim evliligimizi önce saygı üzerine kurduk ve çok şükür ona her gün yeniden aşık oluyorum..

allah cümlemize hayırlı kararlar aldırsın

Allah cümlemize hayırlı olan neyse onu nasip etsin

yenisin galiba aramıza hoş geldin kardeş

Tevhideri

Alıntı Medineli Genc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kader, Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesidir. Bu açıdan insanların iradesini ilgilendiren konularda insan iradesine bırakılmıştır.

Kaderi ikiye ayırabiliriz: ızdırari kader, ihtiyari kader.

"Izdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok.

İkinci kısım kader ise, irademize bağlıdır. Biz neye karar vereceksek ve ne yapacaksak, Allah ezeli ilmiyle bilmiş, öyle takdir etmiştir. Sizin sorduğunuz soruda bu alanda müzakere edilmektedir. Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın sorumluluk sınırlarıdır.

Evlilik de irademize bağlı olan ihtiyari kader kısmındandır. Yani insan kimi ister, kimle evlenirse o kaderi olur.

(sorularlaislaiyet.com)
    sa.kardeşim şimdi aklım karıştı.anamı,babamı benim seçme şansım yok ama onlardan olacagım yazılı.o zaman babammı anamı secti yoksa kadermi tecelli etti.a.e.o