1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Duha (Kuşluk) Namazı ve Faziletleri!...

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 12.11.07
  Yaş: 30
  Mesajlar: 23

  Duha (Kuşluk) Namazı ve Faziletleri!...

  Kuşluk Namazı

  Kuşluk vaktinde kılınan sünnet namazı.

  Duha, Arapça bir kelime olarak lûğatte, "güneş isabet etmek, terletmek, kuşluk yemeği yemek" manalarına gelir. "Dahvetün" kelimesi günün ilerlemesi, güneşin biraz yükselmesi manasına; duhâ kelimesi ise kuşluk vakti, gün aydınlığı manalarına gelir. Bu anlamıyla duhâ, aşağıda sıralayacağımız Kur'ân âyetlerinde de geçmektedir.

  1- "Yahut kasabaların halkı duha (kuşluk) vakti eğlenirken azabımızın kendilerine gelmesinden güvende miydiler?" (el-Â'râf, 7/98)

  2- Hz. Musa: "Buluşma zamanınız sizin bayram gününüzde insanların toplandığı duha (kuşluk) vaktidir" dedi. (Tâhâ, 20/59)

  3- "Kuşluk vaktine andolsun " (ed-Duha, 93/1)

  4- "Kıyameti gördükleri gün dünyada ancak bir akşam yahut bir duhâ (kuşluk) vakti kalmış olduklarını sanırlar. " (en-Naziat, 79/46)

  Taberânî Mu'cemü'l-Kebir adlı eserinde Ebu'd-Derdâ yoluyla Peygamber Efendimizin (s.a.s.) şöyle dediğini naklediyor: "Kim iki rekât duhâ namazı kılarsa o kimse gafil kimselerden olmaz. Kim duhâ namazını dört rekât kılarsa Allah'a ibadet eden kimselerden olur. Kim bu namazı altı rekât kılarsa o gün ona duhâ namazı olarak kâfi gelir. Kim yine bu namazı sekiz rekât kılarsa, Allah o kimseyi kendisine itaat eden kimselerden kabul eder. Ve kim ki bu duhâ namazını oniki rekât kılarsa Allah ona Cennet'te bir köşk yapar. " (et-Tahtavî, 321)

  Ayrıca yine duhâ namazı konusunda Ummu Hâni'den; "Rasûlullah (s.a.s.) Mekke'nin fethi gününde sekiz rekât namaz kıldı. Bu namaz duha namazıydı" hadisiyle yine Ebu Hüreyre'den; "Dostum Rasûlullah (s.a.s.) bana üç şeyi tavsiye etti; onları ölünceye kadar bırakmam: Her aydan üç gün oruç tutmak, duhâ (kuşluk) namazı kılmak, vitir namazı kılıp da uyumak" (Tecrid-i Sarih Tercümesi, IV, 151). Ve Hz. Âişe'den "Rasûlullah (s.a.s.) duhâ namazını dört rekât kılar ve dilediği kadar da artırırdı" şeklinde hadisler de varid olmuştur.

  Duhâ (kuşluk) namazının vaktine gelince; bu vakit güneşin doğuşundan, yaklaşık iki saat sonra başlar ve güneşin semanın ortasından batıya hafif yönelmesinden az önceki zamana kadar devam eder.

  ALINTI = Halit Ünal ( [url=http://www.sevde.de] )

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 04.05.07
  Mesajlar: 21.139

  Allah razı olsun emeğinize sağlık yeterki ibadetlerimizi namazlarımı tam itikatle içten samimi kılıp Rabbimize yönelelim Allah Rahman'dır Rahim'dir O'nun herşeye gücü yeter bizi hiç bir zaman darda bırakmaz hazinesinde herşey vardır yeter ki istemesini bilelim.Rabbim bizlerden razı olsun sevdiği razı olduğu kullar olmak nasip etsin bizleri affdip tüm dualarımızı gönül muradlarımızı kabul etsin hayırlısıyla inşallah.Aminnn....

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 12.11.07
  Yaş: 30
  Mesajlar: 23

  Cümlemizden kardeşim...Amin...

Benzer Konular

 1. Duha namazı ve ben
  Konu Sahibi tuna_35 Forum Sırlar Dünyası
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 14-01-2013, 18:41
 2. Duha Namazi
  Konu Sahibi ozen36 Forum Nasihatler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 30-12-2007, 16:06
 3. Duha...
  Konu Sahibi Naksibendi Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-09-2007, 04:15
 4. Kuşluk Namazı
  Konu Sahibi ADALETIMAHZA Forum Hadis-i Şerif
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 04-12-2006, 14:12

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •