1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: İslamda Burçlar..(astroloji)

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 02.11.08
  Mesajlar: 425

  İslamda Burçlar..(astroloji)

  Herkesin gözüne çarpacak şekilde açık ve belli olan şey. Güneş sisteminde bulunan oniki takım yıldızdan her birine verilen isim. Bundan dolayı köşke de burç denmiştir. Terim olarak ise, "gökteki bir takım yıldızlara ve yıldız kümelerine burç" denir. Burçlar on iki adettir. Bunların altısı kuzeyde, altısı da güneydedir. Gök bilimciler yıldız kümelerini, her ayda ve mevsimde göründükleri şekillere göre isimlendirmişlerdir. Buna göre burçların isimleri ve tekâbül ettikleri aylar şunlardır:

  1) Koç (hamel) burcu, 21 Mart-19 Nisan. 2) Boğa (sevr) burcu, 20 Nisan-20 Mayıs. 3) İkizler (cevzâ) burcu, 21 Mayıs-21 Haziran. 4) Yengeç (seretân) burcu, 22 Haziran-22 Temmuz. 5) Aslan (esed) burcu, 23 Temmuz-22 Ağustos. 6) Başak (sünbüle) burcu, 23 Ağustos-22 Eylül. 7) Terazi (mîzân) burcu 23 Eylül-23 Ekim. 8) Akrep (akrep) burcu, 24 Ekim-21 Kasım. 9) Yay (kavs) burcu, 22 Kasım-21 Aralık. 10) Oğlak (cediy) burcu, 22 Aralık-19 Ocak 11) Kova (delv) burcu 20 Ocak-18 Şubat. 12) Balık (hût) burcu, 19 Şubat-20 Mart.
  Aşağıda burçlarla ilgilenen Alimlerin Listesi verilmiştir..


  1-MUHAMMED NUR'ÜL ARABİ VE FELEKLER KİTABI:

  Seyyid Muhammed nur'ül Arabî; Astroloji ve varlığın oluşumu konusunda bir kitap yazmıştır.

  "Kitab'üd devair vel eflak"

  2-MEVLANA CELALEDDİN VE BURÇLAR:

  Meşhur eseri MESNEVİ'sinde, birinci cilt 750-755.ci beyitlerde şöyle anlatmaktadır.

  "750. güneş, bir burçtan bir burca gidip durduğundan, pencereye vuran ziyası da evin etrafında döner dolaşır. Kimin bir yıldızla alaka ve mecburiyeti varsa; o, kendi yıldızı ile döner, dolaşır, o yıldızın tesiri altındadır.

  Talihli Zühre ( Venüs) ise şevki, çalıp çağırmayı, aşkı diler, onlara adamakıllı meyli vardır. Kan dökücü huylu Merih'e (mars ) mensup ise cen, bühtan ( iftira ) ve düşmanlık arar. Yıldızların ardında yıldızlar vardır ki, onlarda ihtirak (güneşe yaklaşma) ve nasih ( uğursuzluk ) olmaz.

  755. onlar, bu meşhur yedi kat gökten başka diğer göklerde seyir ve hareket ederler. Birbirlerine bitişik ve birbirlerinden ayrı olmayan bu yıldızlar, tanrı nurlarının ışığında dururlar. Her kimin talihi o yıldızlardan olursa, o kimsenin zatı, kafirleri taşlayıp yakar.

  Onun hışmı, bazen galip gelen, bazan mağlup olan ve tesiri böylece değişerek yürüyen Merih'in hışmına benzemez. Galip nur, noksandan ve karanlıktan emindir. Tanrı nurunun iki parmağı arasındadır.

  760. O nuru, canlara Hak saçtı. Davetliler, onunla eteklerini doldurmuşlardır.

  3-İBRAHİM HAKKI ERZURUMİ VE BURÇLAR:

  Bu konudaki bilgilerini ünlü eseri "MARİFETNAME" isimli kitabında uzun uzun açıklamıştır.

  " Bu feleklerle yıldızların, bu dönen ve seyreden varlıkların tabiatları, bu eşya ve aletlerin hepsi birer hayal gibidir. Asıl döndüren, yapan ve yaptıran hep Allah. Bütün bu halleri inceleyip düşünmek. Cenabı Hak'kı bilmeğe vesile olmak dolayısıyla hepsini insanın, kendi nefsinde bulması için yer ve göklerin, feleklerle yıldızların durumları, bu Marifetname'de bu kadarcık anlatılmakla yetinilmiştir.

  "Yıldızlar, meleklerin elinde mecbur ve hüküm altındadır. Melekler de Hak Teala'nın emri altındadır. Hepsi de O'nun irade ve kudreti ile hareket ederler.

  Mesela, Güneş kuru, sıcak tabiatlıdır. Ay ise soğuk ve rutubetlidir. Yıldızlar bu keyfiyetleri ile alemde tasarruf ederler.

  Ancak bütün bu işlerin yalnızca yıldızlara bağlanması hatadır, çünkü yıldızlar da, Hak’ın hükmüyle bu tasarrufu yapmaktadır.

  Fezadaki yıldızlar ve güneş sistemindeki gezegenler ateş, hava, su, toprak gibi unsurlar ile madenler, nebatlar ve hayvanlar üzerinde tasarruf ederler. Hakiki meessir ise Rabbül Erbab'dır.

  Burçlar ve gezegenler ise aletler ve sebepler gibidirler."

  "Bütün ulvi cisimlerin ( gök cisimlerinin ) sufli cisimlere ( yer cisimlerine ) çeşit çeşit tesirleri daima olduğundan; bütün halkın, şekil, hal, ahlak ve tavrı henüz ana rahminde nutfe iken, rast gelen baht ve talihine göre ( burçlardan gelen kozmik ışınımın ihtiva ettiği mananın beyinlere nakşedilmesi ile ) meydana gelmiştir."

  Ana rahminde nufte vaki olduğu saatte, baba ve annenin talileri hangi işte ise, o, nuftenin özüne tesirle işlenmiş olur.

  Mesela; saadet, şakilik, anlayışsızlık, cimrilik, cömertlik, fakirlik ve zenginlik, rahat ve rahatsızlık, yaşama ve yaşamama, cemal ve kemal celal ve melal her ne hal üzere ise, o, nutfenin zatına tal'i olur. Çünkü o nutfe, ceninin cisminin Levh-i Mahfuzudur. Levh-i Mahfuz ise alemin aynasıdır.

  O halde, said olan saadetini annesi karnında bulmuştur, şaki olan da şekavetini annesi karnında bulmuştur."

  4-ŞAH VELİYYULLAH DİHLEVİ VE GÖRÜŞÜ:

  HÜCCETULLAHİ'L BALİGA isimli eserinin 8'inci bölümünde şöyle anlatıyor:

  " Astroloji alimi, yıldızlar belli bir görünümde oldukları zaman, onların kuvvetlerinden oluşan ve felek'in bir yerinde temessül eden bir ruhaniyetin meydana geleceğini bilir. Bu ruhaniyeti felekiyyat hükümlerini nakleden, yeryüzüne naklettiği zaman, insanların düşünceleri o ruhaniyet doğrultusunda değişir.

  Aynı şekilde Arif-i Billah da bilir ki, şeriat dilinde, "Leyle-i mübareke " diye isimlendirilen ve içerisinde her hikmetli işin ayrılıp karara bağlandığı özel bir vakit geldiğinde, melekut aleminde insan türünün özelliklerinden oluşan bir ruhaniyet oluşur."

  Her bir yıldız kendini meydana getiren manalar yönünde görevini yapmaktadır. Aslında onların, seninle benimle bir dertleri yoktur. Sadece yapmaları gerekeni yapmaktadırlar... Nasıl ki, yağmurun sizi ıslatmak gibi bir amacı yoktur, ama, yağmur yağarken açıkta iseniz ıslanırsınız.

  Kuran-ı Kerim'de HADİD süresi 22-23 ayetlerde:

  "Yeryüzünde veya nefislerinizde size isabet eden bir olay, bizim onu yaratmamızdan evvel, mutlaka bir kitapda yazılmıştır.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.09.08
  Mesajlar: 2.884

  selamünaleyküm Fani_Dünya kardeşimiz...

  Allah C.C razı olsun ki bu kadar önemli bir konuyu kaynaklar vererek paylaşmışsınız bizlerle.

  Son günlerde forumumuzda da burçlarla ilgili paylaşımların sayıca çokluğunu görmekteydik.
  Ama tabiri caizse ''MAGAZİNSEL '' paylaşımlar vardı.
  Bu konuda da kendimi yalış ifade etmekten çekiniyorum .Asla kardeşlerimizin paylaşımlarını küçümsemek gibi bir niyetim yok.Onların da olaya mizahi açıdan yaklaşarak paylaşımda bulunduklarını düşünüyorum.

  Kainatta hiçbir şey nedensiz yaratılmış değildir.Ve hiç bir canlı , cisim yoktur ki birbirinin varlığını etkilemesin.
  Değerli islam alimlerimiz bu durumu ilmi açıdan incelemişler ve bu yönde eserler oluşturmuşlardır.

  Bu konuda dikkat etmek gereken bir gerçek var ki '' Gazete , dergi , tv... gibi basın gruplarında bizlere anlatılan burçlar bu ilimden oldukça uzaktır.''
  Kardeşlerimizin olaya bu bilinçle yaklaşmalarını rica ederim .Gerekli araştırmayı yaptıklarında islamin açıdan burç ve astroloji kavramının özünü en güzel şekilde öğreneceklerinden de eminim.

  Allah C.C 'e emanet olun.

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 02.11.08
  Mesajlar: 425

  okuyan gözlerinize saglık kardeşim rabbim hepimizden razı olsun inşAllah..

  bu yazıyı paylaşmamın sebebi bazı arkadaşlarımızn burçlara inanmamasıydı yani islamda burç yoktur diyenler olacagını düşündüm ve ekledim..

  evet burçlar vardır islamda alimler bunlarla ilgili eserler vermişlerdir demek istedim..

  ama sizin dediğiniz gibi günümüzde burçlarıda sistem kendi düzeni için içi boş hale getirdi işi kahinliğiye büyüye geleceğe yorumladılar..

  oysa burçlar gelecekten haber vermezler..

  sadece şu aylar içerisinde dünyaya gelen birinin karakteri ve kişiliği şu ayın burcuna göre şöyle olabilir denilmektedir..

  ve geneldede her burcun insanı kendi burcunun özelliklerini %90 taşımaktadır..

  "Dinini Düzeltenin Allahta Dünyasını Düzeltir"
  (hadis-i şerif)


  vesselam...

Benzer Konular

 1. ELazıq ŞivesiyLe BurçLar :)
  Konu Sahibi ReisulKurra Forum Fıkra, Mizah Bölümü
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 12-11-2009, 17:18
 2. Burçlar ve hoşlandıkları çikolatalar
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 28
  Son Mesaj: 23-04-2009, 00:20
 3. İslam'da Burçlar ve Fal
  Konu Sahibi sert Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 36
  Son Mesaj: 26-02-2009, 01:32
 4. OSMANLICA BURÇLAR AYYYYY ÇOK KOMİKLER
  Konu Sahibi AHSEN-I FIGAN Forum Fıkra, Mizah Bölümü
  Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 29-11-2008, 17:06
 5. Burçlar!!!!!!!!!!!!
  Konu Sahibi canan_18 Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 11-10-2008, 17:39

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •