BAYRAM'DA BİZLERİ BEKLEYENLERİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

RAMAZAN BAYRAMIBAYRAM NAMAZI |

       Ramazan-ı Şerif ayını uğurladığımız şu günlerde, bir yandan üzüntü, bir yandan Bayram sevinciyle iki farklı duyguyu beraber yaşamaktayız. Bizler Ramazan-ı Şerif den memnun ve razıyız. Rabbimizde Ramazan ayını bizden memnun ve razı eylesin inşaAllah Amin. Bu mübarek ay içersinde tutmuş olduğumuz oruçları, kıldığımız Teravihleri, verilen sadaka-ı fıtır ve Zekatları Rabbimiz celle celalühü kabul buyursun inşaAllah.(Amin) Ramazan Ayının ilk gelişinde ki duyduğumuz özlem duygularını, daha bitmeden tekrarını istiyor ve arzuluyoruz. Rabbimiz celle celalühü tekrarını nasip eylesin inşaAllah. Kardeşlik duygularının daha çok pekiştiği, hayır ve hasenatlarında çokça yapıldığı bir ay sonunda, Ramazan Bayramına kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Akraba ziyaretlerini, kabir ziyaretlerini, Hastalarımızı, komşularımızı, dost ve yakınlarımızı ziyaret ederek bayramlaşmayı ihmal etmeyelim. Bayram gününde Salavat-ı Şeriflerimizi unutmayalım. Rabbimiz feyz ve bereketinden bizleri de hissedar eylesin inşaAllah. Küskün olduklarımız varsa mutlaka gönüllerini alalım, kimseyle kırgın olarak yaşamayalım.

Hüzünle birlikte elveda deme zamanı geldi çattı. "Ey Mübarek Kuran ayı, Saimlere gufran ayı, Müminlere ihsan ayı, Şehri Mübarek elveda Gündüzlerin Rahmet idi, Gecelerin nimet idi, Âşıklara vuslat idi, Şehri Mübarek elveda Hakkıyla kadrin bilmedik, Pek çok kusurlar eyledik, Nâdim olup tövbe ettik, Şehri Mübarek elveda"  

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.

Islamiyet.gen.tr - Yönetim Ailesi

1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Cehennemde En Hafif âzab..

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.05.09
  Yer: iStanßuL
  Yaş: 20
  Mesajlar: 1.209

  Cehennemde En Hafif âzab..

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

  ''Kıyâmet günü, Cehennem'liklerin azâb yönünden en ehveni, kendisine ateşten iki na'lin giydirilir ve o na'linlerin harâretinden beyni kaynar.''

  Varın ötesini hesâb edin.. Tevbeye, ibâdet ve itâate sarılmalı.. Korkmalı.. Aslında hadîs gâyet açık, fazla söze gerek yok.. Fakat, çok gâfiliz.. Klasik bir söz olarak gelir artık bize, parmağını mumda ne kadar tutabilirsin? Halbuki parmağını mumda tutmak ne ki? Bu Cehennem'le kıyâs dâhi edilemez..

  Derler ki: Dünyâ ateşi yetmiş defâ rahmet suyu ile yıkanmıştır..

  Kardeşler, Cehennem ateşi dünyâ ateşi ile kıyâs edilemez.. İmam-ı Gazâlî Hazretleri der ki:
  Cehennem halkı, bu dünyâ ateşi gibi bir ateş bulsa, rahatlanmak için oraya hücûm ederlerdi.

  Cehennem'e uğramayacağına dâir hiçbir garantin yok.. Allah Teâlâ ne buyuruyor bak:
  ''Sizden hiçbiriniz müstesnâ olmamak üzere ille oraya (Cehennem'e) uğrayacaktır. Bu, Rabbinin üzerine kat'i olarak aldığı, kazâ ettiği bir şeydir. Sonra takvâya erenleri kurtaracağız. Zâlimleri ise orada diz üstü düşmüş bir hâlde bırakacağız.'' (Meryem, 69-70)

  Cehennem'i ne kadar anlatsak kelimeler hafif ve yetersiz kalır..
  Son olarak, İmam-ı Gazâlî Hazretlerinin nasîhâti ile bitirelim..

  Ey zavallı insan!
  O gündeki zor durumları düşün ve bilmiş ol ki; bütün şiddetiyle Allahû Teâlâ Cehennem'i yarattı. Onun adamlarını da yarattı, onlar artmaz ve eksilmezler. Bu, değişmeyen ezelî bir mukadderattır. Nitekim Allahû Teâlâ:

  ''Sen onları bulacağı vakit ile, emr(-i ilâhînin) yerini bulacağı hasret günü ile korkut. Onlar gaflet içindedirler. Onlar hâlâ îmân etmiyorlar.'' (Meryem, 40) buyurmuştur. Bu âyet-i celîle ile kıyâmet gününe işâret edilmiştir.

  Durum bu iken, nasıl güler oynar ve eğlenirsin? Hakkında ezelde sebkat eden mukadderâtı bilmediğin hâlde nasıl olur da dünyanın âdî zevkleri ile oyalanırsın?

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.01.09
  Yer: istanbul
  Mesajlar: 12.130

  "selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu"
  allah razi olsun canim kardeşim.çok yerinde bir paylaşimdi.
  "kiyamet günü olduğunda ben şefaat ederim.ya rabbi gönlünde hardal tanesi kadar imani olanlari cennete koy diye dua ederim.bunlar cennete girerler.sonra "ey rabbim hardal tanesinden az imani olanlarida cenette koy diye yalvaririm.
  Hadisi şerif 48

Benzer Konular

 1. Çok Hafif Ve Leziz Bir Tatlı
  Konu Sahibi abı_hayat Forum Yemek Tarifleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18-02-2009, 19:48
 2. namaz kılmayanların çekeceği azab
  Konu Sahibi ashab_kiram Forum Dua Listesi
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 05-02-2008, 13:11
 3. Pazartesi Hafifleyen Azab
  Konu Sahibi erciyes1984 Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 21-01-2008, 23:30
 4. Sana azab-ı ilahi gelir
  Konu Sahibi _Resul_ Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 20-08-2007, 15:27

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •