1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: KURBAN KELİMESİ İLE İLGİLİ AYETLER

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 29.08.06
  Mesajlar: 821

  KURBAN KELİMESİ İLE İLGİLİ AYETLER

  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHIYM
  KURBAN kelimesi ile ilgili Ayetler
  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

  Haccı ve umreyi Allah için tamamlayın. Eğer (düşman, hastalık ve buna benzer nedenlerle) kuşatılırsanız, artık size kolay gelen kurban(ı gönderin). Kurban yerine varıncaya kadar başlarınızı traş etmeyin. Kim sizden hasta ise veya başından şikayeti varsa, onun ya oruç ya sadaka veya kurban olarak fidye (vermesi gerekir). Güvenliğe kavuşursanız, hacca kadar umre ile yararlanmak isteyene, kolayına gelen bir kurban(ı kesmek gerekir). Bulamayana da, hacc'da üç gün, döndüğünüzde yedi (gün) olmak üzere, bunlar, tamı tamına on (gün) oruç vardır. Bu, ailesi Mescid-i Haram'da olmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah, muhakkak cezası pek çetin olandır. (BAKARA SURESİ / 196)
  "Allah bize ateşin yiyeceği bir kurban getirmedikçe hiçbir elçiye inanmamamız konusunda and verdi," diyenlere de ki: "Şüphesiz, benden önce nice elçiler, apaçık belgeler ve söylediklerinizle geldi; eğer, siz doğru idiyseniz, o halde onları ne diye öldürdünüz?" (AL-İ İMRAN SURESİ / 183)
  Ey iman edenler, Allah'ın şiarlarına, haram olan ay'a, kurbanlık hayvanlara, (onlardaki) gerdanlıklara ve Rablerinden bir fazl ve hoşnutluk isteyerek Beyt-i Haram'a gelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktınız mı artık avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haram'dan alıkoyduklarından dolayı bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır. (MAİDE SURESİ / 2)
  Onlara Adem'in iki oğlunun gerçek olan haberini oku: Onlar (Allah'a) yaklaştıracak birer kurban sunmuşlardı. Onlardan birininki kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen) Demişti ki: "Seni mutlaka öldüreceğim." (Öbürü de "Allah, ancak korkup-sakınanlardan kabul eder." (MAİDE SURESİ / 27)
  Ey iman edenler, siz ihramlıyken avı öldürmeyin. Sizden kim onu kasıtlı olarak (taammüden) öldürürse, cezası, hayvandan öldürdüğünün bir benzeridir. Buna da, Kabe'ye ulaşmış bir kurbanlık olarak içinizden adalet sahibi iki kişi hükmedecektir. Veya yoksulları doyurmak veya onun dengi oruç tutmak olan bir keffaret vardır. Böylelikle işlediğinin vebalini tadmış olsun. Allah geçmişte olanı bağışladı. Ama kim tekrarlarsa, Allah ondan öc alacaktır. Allah üstün ve güçlü olandır, öc sahibidir. (MAİDE SURESİ / 95)
  Allah, Beyt-i Haram (olan) Kabe'yi insanlar için bir ayaklanma (kıyam evi) kıldı; Haram Ay'ı, kurbanı ve boyunlardaki gerdanlıkları da. Bu, Allah'ın göklerde ve yerde ne varsa tümünü bildiğini ve Allah'ın gerçekten her şeyi bilen olduğunu bilmeniz içindir. (MAİDE SURESİ / 97)
  Sonunda ikisi de (Allah'ın emrine ve takdirine) teslim olup (babası, İsmail'i kurban etmek için) onu alnı üzerine yatırdı. (SAFFAT SURESİ / 103)
  Ve ona büyük bir kurbanı fidye olarak verdik. (SAFFAT SURESİ / 107)
  Şu halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. (KEVSER SURESİ / 2 )

  Sayın Müslüman kardeşlerim Kurban Bayramınız hayırlı ve mübarek olsun
  Allah kestiğiniz Kurbanları kabul eylesin inşallah
  ve tekrar hayırlı bayramlar.....


  Allahaısmarladık

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 26.08.06
  Yaş: 43
  Mesajlar: 2.707

  RE: KURBAN KELİMESİ İLE İLGİLİ AYETLER

  A.S.KARDEŞİM
  ALLAH C.C. RAZI OLSUN EMEKLERİNME SAĞLIK
  K.S.EO.

Benzer Konular

 1. KUR'AN- KERİM'DE İÇKİ İLE İLGİLİ AYETLER
  Konu Sahibi hakan can Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 02-02-2011, 21:02
 2. Hicret kelimesi ile ilgili ayetler
  Konu Sahibi Kalb-i selim Forum Kur’an Fihristi ve Kayıtları
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 08-07-2009, 01:23
 3. SÜNNET KELİMESİ İLE İLGİLİ AYETLER
  Konu Sahibi Erkan Forum Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 15-08-2008, 16:48
 4. Dinde zorluk yoktur KONUSU İLE İLGİLİ AYETLER
  Konu Sahibi Naksibendi Forum Kuran-ı Kerim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-10-2007, 22:31

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •