Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu

Konu: Tırnak kesme adabı

Durum: Çevrimdışı
    Yer: Fani dünyadan şimdilik !

Tırnak kesme adabı

Hz. Aişe (r.a)'den rivayet edilen bir hadis-i şerirle; tırnakların kesilmesi, fıtrattan yani bütün peygamberlerin dinlerinde yer alan ve uygulanan işlerden olduğu belirtilmiştir. (Müslim)

Yine Hz. Aişe (r.a)'rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (Sallallah-u Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur;

"Her kim cuma günü tırnaklarım keserse, bir daha ki cumaya kadar bütün kötülüklerden korunur." (Deylemi)

Tırnakların nasıl kesileceği hakkında bir çok görüşler varsa da, îmam-ı Nevevi'ye göre müstehap olan ayaklardan evvel ellerden başlamaktır. Evvela sağ elin şahadet parmağından başlanıp, sonra orta parmaktan küçük parmağa kadar sıralı kesilir. Sonra baş parmak kesilir. Daha sonra sol elin küçük parmağından başlanıp sırayla baş parmağa gelinir. Bundan sonra sağ ayağa dönülüp en küçük parmaktan başlanıp, sırayla sol ayağın en küçük parmağında bitirilir. Kesilen tırnaklar toprağa gömülmelidir. Tırnak kesme hususunda îbn-i Abidin şöyle demiştir;

"Bir kimse tirnaklarini, dikkatsizlik ve ihmal yuzunden vaktinde kesmeyerek uzatirsa, o kimse gecinmek hususunda nzik darlıgına duşer. Feyz ve bereketten mahrum kalir."

Tirnaklari kesmek için gece gunduz olmasi farketmez. Yani gece de gunduz de tirnak kesilebilir. Geceleri tirnak kesilmez sozunün hiçbir dayanagi yoktur. Tirnak, etek ve koltuk altlarını kesilmesi kir günü geçmemelidir. Nitekim Enes bin Malik (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir;

"Resulullah (Sallallah-uAleyhi VeSellem) bize, biyigi kisaltmak, tirnakları kesmek, etek trasi ve koltuk altini yolmayi kirk günden fazla terk etmemekle vakitledi." (Tirmizi, Muslim, Nesai)

alıntıdır Allah razı olsun

Yer: burası

selamun aleykum ahmedim.
    RABBİM razı olsun.çok güzel bir konu açmışşın.böyleliklede bilmediklerimizi ögrenmiş olduk.ALLAH razı olsun.selametle.

Alıntı kasım hadi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamun aleykum ahmedim.
    RABBİM razı olsun.çok güzel bir konu açmışşın.böyleliklede bilmediklerimizi ögrenmiş olduk.ALLAH razı olsun.selametle.
    Vealeykumselam abim nasılsın bu aralar görüşemiyoruz allah senden de razı olsun a.e.ol

hayırlı geceler.ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN

Alıntı MANDALİNA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı geceler.ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN

Selamunaleykum Allah cümleten razı olsun a.e.olun

selamun aleykum bu zamana kadar birçok insan gece tırnak kesmek günatır dedi bana da saçma geliyodu paylaşımın sayesinde doğrusunu uslulüyle öğrendik Allah razı olsun Allah'a emanet ol...

gülderen özdemir

sevgili kardeşim çok çok güzel bir konu benimde bazı şüphelerim eksiklerim vardı sayende öğrenmiş oldum ama kesilen tırnakları gömmüyoruz bir günahı varmı acaba a.e.o.selam ve dua ile

s.a kardeşim hiç bilmiyordum Allah c.c. razı olsun vallahi sayende öğrendim.tırnak zaten uzatmam öyle bir alışkanlığım yok ama kesim günlerim cuma günü olur bi onu biliyordum.
    Allaha emanet ol kardeşim sağolasın..

Alıntı belgin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamun aleykum bu zamana kadar birçok insan gece tırnak kesmek günatır dedi bana da saçma geliyodu paylaşımın sayesinde doğrusunu uslulüyle öğrendik Allah razı olsun Allah'a emanet ol...
    Vealeykumselam Allah cümlemizden razı olsun a.e.ol

Alıntı gülderen özdemir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevgili kardeşim çok çok güzel bir konu benimde bazı şüphelerim eksiklerim vardı sayende öğrenmiş oldum ama kesilen tırnakları gömmüyoruz bir günahı varmı acaba a.e.o.selam ve dua ile
    Selamunaleykum Allah cümlemizden razı olsun ablam uygun görülen gömülmesi ama gömmüyoz malesef Allah af etsin a.e.olun