1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Konu: OKUNMASI FAYDALI DUA VE SURELER

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.09.06
  Yer: kars
  Yaş: 29
  Mesajlar: 835

  OKUNMASI FAYDALI DUA VE SURELER

  (arkadaşlar sizlerde bu forma böyle dua ve sureler gönderirseniz sevinirim böylelikle bende sizlerle birlikte faydalanmış olurum)
  AMENER RASULÜ
  Okunuşu: Amener resûlü bimâ ünzile ileyhi min rabbihî vel mü’minûn. Küllün âmene billâhi ve melâiketihi ve kütübihi ve rusulih; lâ nuferriku beyne ahadin min rusulih. Ve kâlu, semi’na ve etâ’na, gufraneke rabbena ve ileykel masıyr. Lâ yukellifullahu nefsen illâ vüs’aha, leha ma kesebet ve aleyha mektesebet. Rabbena lâ tuahızna innesiyna ev ahta’na. Rabbena ve lâ tahmil aleyna ısran kemâ hameltehu alelleziyne min kablina. Rabbenâ ve lâ tuhammilna ma lâ tâkatelena bih. Va’fuanna, vağfirlena, verhamna. Ente mevlâna, fansurna alel kavmil kâfiriyn.
  Anlamı: Rasûl, rabbinden kendisine inzâl olana iman etti. Hepsi de (mü’minlerin), iman ettiler Allâh ile, Allâh’a; meleklerine; kitaplarına; resûllerine. Rasûllerim arasında fark görmediler; işittik ve itâat ettik, mağfiretini isteriz rabbimiz, dönüşümüz sanadır dediler. Allâh kimseye teklif etmez kapasitesi dışındakini. Yaptığınızın kazancı da sizedir, kaybı da!.. Rabbimiz, unutursak veya hataya düşersek bizi bundan mesûl tutma. Rabbimiz, bizden evvelkilere yüklemiş olduğun ağır yükleri bize yükleme. Rabbimiz güç yetiremiyeceğimiz görevlerle görevlendirme. Bizleri affeyle, bağışla, merhamet buyur. Bizim mevlâmızsın, gerçeği örtenlere karşı bize zafer ihsan et!..
  Bilgiazreti Ali ve Hazreti Ömer’den gelen bir rivayette şöyle buyrulmuştur:-Akıllı bir insanın bu âyetleri okumadan uyuması asla mümkün olmaz’Müslim ve Tırmızî isimli hadîs kitablarında mevcuttur ki; Hazreti Resûl aleyhi’s-selâm şöyle buyurmuştur:-Allahu Teâlâ sûre-i Bakara’yı iki âyetle sona erdirdi ki, bunları Arş’ın altındaki hazinesinden ihsan buyurdu. Bunları öğreniniz, kadınlarınıza, çocuklarınıza öğretiniz. Hem Kur’ândır, hem namazda okunur, hem de duadır.’Bu âyet okunduktan sonra -âmin’ kelimesinin ilâve edilmesi hakkında da bazı hadîs-i şerîfler mevcuttur.
  Diğer taraftan bir başka hadîs-i şerîfte de bu âyetlerle ilgili olarak şöyle buyurulmaktadır:-Her kim sûre-i Bakara’nın son iki âyetini okursa, bu ona, gecenin âfetlerinden şeytanların şerlerinden korunmak için yeterli olur!..’
  Ayrıca bu ayeti celileler MİRAÇ gecesiverilen ayetlerden biridir.Okuyan kimselermuradına erer o gece şeytanlar yanına giremez ve o geceyinafile ibadetle geçirmiş gibi amel defterine sevap yazılır

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 10.06.06
  Mesajlar: 942

  RE: OKUNMASI FAYDALI DUA VE SURELER

  selamunaleyküm kardeşim saolun Allah razı olsun selametle kalın....

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.09.06
  Yer: kars
  Yaş: 29
  Mesajlar: 835

  RE: OKUNMASI FAYDALI DUA VE SURELER

  SURE-İ HAŞR
  Okunuşu: Lev enzelnâ hâzel kur’âne alâ cebelin lereeytehu hâşian mütesaddian min haşyetillâh ve tilkel’emsâlü nadribuha linnâsi leallehüm yetefekkerûn!. Huvallahulleziy lâ ilâhe illâ hu alimul ğaybi veşşehadeh hüver rahmanür rahıym, hüvallahülleziy lâ ilâhe illâ hu elmelikül kuddûsüs selâmül mü’minül müheyminül aziyzül cebbarul mütekebbir sübhanallahi ammâ yüşrikûn hüvallâhul hâlikul bâriy-ül müsavvir lehül’esmâül husna yüsebbihu lehu ma fiyssemâvâti vel’ard ve hüvel aziyzül hakiym
  ANLAMI: Eğer (ki) biz, bu Kur’ân’ı bir dağ başına inzâl etseydik, şüphesiz ki o dağı Allâh haşyeti yüzünden, boyun kesmiş, param parça olmuş görürdün. İşte bu misâlleri biz, insanlar düşünüp, ne ibret almak lâzım geldiğini anlasınlar diye gösteriyoruz. Ki öyle bir Allâh’dır ki, Tanrı yoktur ancak O vardır. Açıkta olana da, saklı olana da vâkıftır. Rahman’dır, rahıymdir (1) (yine) O, öyle bir Allâh’dır ki, Tanrı yoktur O vardır. Cümle yaratıkların mutasarrıfı kudsîyet sahibi, selâmet ihsan eden, iman nurunun kaynağı, gözetip esirgeyen, aziz icabında dilediğini zorla yaptırmaya gücü yeten, lâyıkıyla yegâne kibir sâhibidir. Allâh müşriklerin koştukları ortaklardan münezzehtir. Öyle bir Allâh’dır ki O, yaratacağı her şey’i bir hikmete mebnîdir ve yekdiğerine uygundur.Yarattıklarının hepsini ayrı bir sûretle meydana getirir. En muhteşem isimler O’nundur. Semâlarda ve yerdekilerin hepsi onu tesbih ederler. Her zaman galip olup, her işi hikmetlidir.
  BİLGİazreti Resûl bu âyetlerin faziletini şöyle anlatıyor:-Sûre-i Haşr’ın âhirini gecede veya gündüzde okuyan kimsenin, vâdesi tamam olup da ölecek olsa, gündüz ölürse, gündüz okunması sebebiyle, gece ölürse, gece okunması sebebiyle cennete dâhil olur’ (ki bu âyetler: Hüvallahülleziy lâ ilâhe illâhû. kelâmıyla başlıyan kısımdır).
  İşte bir başka hadîs-i şerîf meâli daha:-Her kim sabahleyin üç kere "Eûzü billâhis semiy’ıl alîmi mineş şeytânir raciym" dedikten sonra El Haşr sûresi sonundaki üç âyeti okursa, Cenâb-ı Allâh onun için, akşama kadar istiğfar edecek yetmiş bin melek verir. O kimse; o gün ölürse şehid olarak ölür. Kezâ akşam ölürse de böyle gene şehid olur.

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 07.09.06
  Yer: kars
  Yaş: 29
  Mesajlar: 835

  RE: OKUNMASI FAYDALI DUA VE SURELER

  AYRICA HAŞR SURESİNİN SON AYETLERİ OLAN BU DUAYI KİM SABAHLEYİN ÜÇ DEFA ''EUZÜBİLLAHİSSEMİ ILALİMİ MİNE'Ş-ŞEYTANİ'R-RACİM'' DER VE SURE-İ HAŞR'IN SON ÜÇ AYETİNİ OKURSA AKŞAMA KADAR 70000 MELEK CENAB-I HAKTAN O KİMSENİN AFFINI İSTERLER.AKŞAM OKURSA FAZİLET VE ECRİ YİNE AYNIDIR

 5. #5
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.04.06
  Mesajlar: 2.667

  RE: OKUNMASI FAYDALI DUA VE SURELER

  Allahım razı olsun kardeşim.sağolasın.

Benzer Konular

 1. BÖYLE FAYDALI BİLGİLERE İHTİYACIMIZ VAR
  Konu Sahibi OZAN1 Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-06-2007, 14:10
 2. İKİNDİ VE YATSIDAN SONRA OKUNMASI GEREKEN...
  Konu Sahibi handan06 Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 14-04-2007, 19:03
 3. İNSANLARIN EN HAYIRLISI İNSANLARA FAYDALI OLANDIR
  Konu Sahibi mehmetyz Forum Nasihatler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-03-2007, 03:07
 4. Kur'an'dan Kısa Sureler
  Konu Sahibi Birge_ay Forum Kuran-ı Kerim
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14-09-2006, 21:28

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •