1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
Like Tree1Kişi Beğendi
 • 1 Yazar DiLaRa_I NuR

Konu: Peygamberimiz(sav)'in Doğduğu Gece Meydana Gelen Mücizeler...

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.09.09
  Mesajlar: 2.580

  Peygamberimiz(sav)'in Doğduğu Gece Meydana Gelen Mücizeler...

  http://www.facebook.com/video/video.php?v=117880194854  Resul-i ekrem efendimiz, doğmadan önce ve doğduğu sırada; O'nun dünyayı teşrif etmesine alamet olarak bir çok hadiseler meydana gelmiştir:

  Sevgili peygamberimizin dünyaya geldiği gece, bir yıldız doğdu. Bunu gören Yahudi alimleri, Muhammed aleyhisselamın doğduğunu anlamışlardı. Eshab-ı kiramdan Hassan bin Sabit anlatır:
  "Ben sekiz yaşında idim. Bir sabah vakti Yahudinin biri; "Ey Yahudiler!" diye çığlık atarak koşuyordu. Yahudiler; "Ne var, bu bağırman nedendir?" diyerek yanına toplanınca, o; "Haberiniz olsun, Ahmed'in yıldızı bu gece doğdu! Ahmed bu gece dünyaya geldi..." diye cevap verdi.

  Efendimizin doğduğu gece Kabe'deki putların hepsi yüzüstü yere yıkıldı. Urvet-übn-ü Zübeyr bildirdi: "Kureyş'den bir cemaatin bir putu vardı. Yılda bir defa onu tavaf ederler, develer kesip şarap içerlerdi. Yine öyle bir gün, putun yanına vardıklarında, onu yüzüstü yere yıkılmış buldular. Kaldırdılar, yine kapandı. Bu hal üç defa tekrarlandı. Bunun üzerine etrafına iyice destek verip diktikleri sırada, şöyle bir ses işitildi:
  "Bir kimse doğdu, yeryüzünde her yer harekete geldi. Ne kadar put varsa hepsi yıkıldı. Kralların korkudan kalbleri titredi!"
  Bu hadise tam Resulullahın doğduğu geceye rastlıyordu.

  Medayin şehrindeki İran Kisrasının sarayının on dört kulesi, burcu yıkıldı. O gece gürültüyle ve dehşetle uyanan Kisra ve halkı; yine kendilerinden bazı ileri gelenlerin gördükleri korkunç rüyaları tabir ettirdiklerinde, bunun büyük bir şeye alamet olduğunu anlamışlardı.

  Yine o gece, mecusi yani ateşe tapanların bin seneden beri yanmakta olan kocaman ateş yığınları aniden sönüverdi. Ateşin söndüğü tarihi kaydettiler, Kisra'nın sarayında burçların yıkıldığı geceye rastlıyordu.

  O zaman mukaddes sayılan Save Gölü'nün de o gece bir anda suyu çekilip kuruyuvermişti.

  Şam tarafında bin yıldan beri suyu akmayan ve kurumuş olan Semave Nehri vadisi yine o gecede dolup taşarak akmaya başladı.

  Muhammed aleyhisselamın doğduğu geceden itibaren, şeytan ve cinler artık Kureyş kahinlerine hadiselerden haber veremez oldu. Kehanet sona erdi...

  Daha nice olağanüstü haller...
  * * *
  Peygamber efendimizin doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Mevlid doğum zamanı demektir. Kadir Gecesi'nden sonra en kıymetli gecedir. Bazı alimler, Kadir gecesinden de kıymetli olduğunu bildirmişlerdir. Bu gecede sevgili Peygamberimiz doğduğu için sevinenler affolunur.
  Bu gece, Peygamber efendimizin doğduğu sırada görülen halleri, mucizeleri okumak, dinlemek,öğrenmek çok sevabdır. Sevgili Peygamberimiz kendi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da bu gece bir yere toplanırlar, o günü yad ederler, okurlar ve anlatırlardı.
  Dünyanın her tarafındaki Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. Her yerde Mevlid kasideleri okunarak, Kainatın sultanı hatırlanılmaktadır. Her peygamberin ümmeti, kendi peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştır. Bu gün de, Müslümanların bayramı olup, neşe ve sevinç günüdür.
  Nasıl sevinilmesin? Çünkü, O doğmuştu artık... Allahın sevgilisi, kainatın efendisi, alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber... Bütün yaratılmışların ve yaratılacakların vücuda gelişinden murad olan dünyaya geldi...
  Sene miladi 571. Nisan ayının yirminci günü. Pazartesi sabaha karşı. Hicri Rebiülevvel ayının 12. günü, Mekke ufukları ağarırken...
  Konu DiLaRa_I NuR tarafından (23-02-2010 Saat 15:55 ) değiştirilmiştir.
  acem_kizi bunu beğendi.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.02.09
  Mesajlar: 555

  sayenizde bilgilerimizi tazeledik Allah razı olsun kardeşim
  emeğinize sağlık

Benzer Konular

 1. O Gece Sendin Gelen
  Konu Sahibi ismaile Forum Video, Klipler, Slayt ve Animasyonlar
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 26-07-2009, 18:27
 2. peygamberimiz(sav)'in doğduğu ev
  Konu Sahibi ismaile Forum Peygamberimiz Hz. Muhammed ( sav )
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-01-2009, 23:43
 3. Aşure günü Meydana Gelen Olaylar
  Konu Sahibi ReisulKurra Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-01-2008, 03:15
 4. Bin aylık müjdeyle gelen gece!
  Konu Sahibi gonulturker Forum Kadir Gecesi
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 09-10-2007, 10:25
 5. O Gece Sendin Gelen
  Konu Sahibi muhammedsas Forum Şiirler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29-10-2006, 20:55

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •