1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: PANİK ATAK İÇİN NEFES EGZERSİZİ

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 04.11.06
  Yer: KAYSERİ
  Yaş: 30
  Mesajlar: 1.240

  PANİK ATAK İÇİN NEFES EGZERSİZİ

  Panik atak için aslında daha önce farklı yazılar yazmıştım. Anlaşılan o ki, tüm yazılanlara rağmen panik atak reytingini kaybetmiyor ve hala sizden hakkında en fazla bilgi alınmak istenen konu olmaya devam ediyor.  Bugün özellikle evde, iş yerinde veya herhangi bir ortamdayken aniden atakla karşılaşırsanız, kendinizi nasıl rahatlatabileceğiniz konusunda bilgi vereyim istedim.

  Öncelikle kısaca panik atak neydi hızlı bir hatırlatma yapayım. Panik atak, ani olarak, beklenmedik bir anda ortaya çıkan ve rahatsız edici semptomlarla kendisini gösteren bir hastalıktır.

  Peki neydi bu semptomlar…?

  · Çarpıntı

  · Göğüs ağrısı veya göğüste sıkıntı hissi

  · Nefes darlığı, boğulacakmış gibi olma

  · Aşırı terleme

  · Titreme, sarsılma, silkelenme duygusu

  · Bulantı, karın ağrısı

  · Ani üşüme, ani ürperme, ateş basması

  · Başta/beyinde uyuşma, karıncalanma

  · Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş veya bayılacakmış gibi olma duygusu

  · Gerçekdışılık duyguları… yani yaşadıkları gerçek mi değil mi gibi çelişkiler yaşama

  · Benliğe yabancılaşma

  · Ölüm korkusu, kalp krizi geçiriyormuş duygusu

  · Kontrolünü kaybedeceği ya da delireceği korkusu

  Ortalama düzeyde var olduğu düşünülen bu dürtülerin tamamı görülebilir… Görülmeyebilir de… Dışardan bakıldığında “Aman canım… o kadar da abartılacak bir şey değilmiş!” dedirtebiliyor ama siz gelin de bunları çekene sorun…

  Anlatılmaz yaşanır bir durumdur… genellikle bayanlarda rastlıyoruz. Günlük hayatın sıkıntı ve zorlukları içinde bayanların bu tür rahatsızlıklar yaşaması da normaldir sanırım. Rahatsızlığın başlama yaşı her ne kadar değişken olsa da ergenlik döneminde başladığı veya otuzlu yaşlarda bile ilk başlangıç yaşandığı bilinen bir gerçek.

  Tipik bir panik atak dakikalarla sınırlıdır sevgili okuyucular. Çoğunlukla 5-10 dakika, nadiren de 20-30 dakika, çok ender olarak da bir saat sürebilir. Adı üzerine ataktır ve gelir… sizi üzer, korkutur, boğar, rahatsız eder… ve hiçbir şey yokmuş gibi çekip gider.Panik atağı sırasında en yoğun yaşanan duygu “nefes darlığı ve boğulacakmış gibi olma” hissi sevgili okurlar. En fazla yakınılan mesele bu. Boğulacakmış gibi olan kişiler, aşırı soluk alıp vermeye başlarlar. Bu durum, panik atağın bireyler tarafından daha yoğun düzeyde yaşanmasına yol açar. Oysa soluk alıp verme, yani solunum sistemi, istemli olarak kontrol edilebilecek bir işlevdir ve bunun yapılabilmesi halinde panik atağını kontrol altına almak mümkündür.

  Peki aşırı soluk alıp vermeyi nasıl kontrol altına alacaksınız…?

  Gün içinde farklı zamanlarda, her insan dakikada ortalama 10-12 kez soluk alıp vermektedir. Eğer kişi, bundan daha fazla sayıda nefes alıp veriyorsa, bu sayı mutlaka azaltılmalıdır.Demek oluyor ki, panik atağın ilk belirtilerini fark ettiğinizde nefes alıp vermemizi yavaşlatırsanız, ciddi bir ataktan uzaklaşmayı da başarmış olursunuz.


  İsterseniz sırasıyla ne yapmanız gerektiğini söyleyeyim:

  1. Öncelikle rahatlıkla oturup uzanabileceğiniz bir duruma geçin.

  2. Burnunuzdan derin bir nefes alıp, onu içinizde 10’a kadar sayarak tutun.

  3. 10’a geldiğiniz zaman nefesi ağzınızdan verip, kendinize “rahatla, gevşe, kendini iyi hisset” şeklinde komutlar verin.

  4. Bu periyodun ardından 3 saniyede nefes alıp, ardından 3 saniyede nefes verin. Ve nefes alıp vermeyi bu tempoyla sürdürün. Böylece her 1 dakikada ortalama 10 kez nefes alıp vermiş olacaksınız. Normal şartlarda alıp vermeniz gereken sayı zaten buydu. Atak sırasında nefes alışverişiniz arttığı için de kalbiniz hızlı hızlı atıyordu. Sayıyı doğal olana indirdiğinizde, atağı durdurmak için ciddi bir iş yapmış olacaksınız. Bu arada her alışınızda “iyi ve güzel olan her şeyi içinize çektiğinizi”, her nefes verişinizde de “sıkıntı ve zorlukları dışarı attığınızı” düşünmeyi ihmal etmeyin.

  5. Her 1 dakika sonunda, 10 saniye boyunca nefesinizi tutup, ağzınızdan geri verin. Daha sonra 3 saniyelik döngülere devam edin.

  6. Panik atağınız hafifleyinceye ya da ortadan kalkıncaya kadar bu alıştırmaya devam edin.


  Ortalama 4-5 dakika sürecek bu minik “Nefes yavaşlatma tekniği” ile, panik atağını kendinizden uzaklaştırma şansınız olacak.
  Bireysel destek çalışmalarında danışanlarımıza öğrettiğimiz bu tekniği sizlerle de paylaşmış oldum. Bununla birlikte daha pek çok uygulama var.


  Eninde sonunda yapmanız gereken şey, atak gelmeye başladığında, artan kalp ritminizi normale çevirmekten geçiyor. Ritmi normale çevirip, delirmeyeceğinizi, çıldırmayacağınızı, aklınızı kaybetmeyeceğinizi, kontrolün elinizden çıkmayacağını, bunun kısa sürecek bir korku nöbeti olduğunu, birkaç dakika sonra tamamen ortadan kalkacağını düşünmeyi ihmal etmeyin.


  Sevgiyle kalın

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.05.06
  Mesajlar: 859

  RE: PANİK ATAK İÇİN NEFES EGZERSİZİ

  VALLA BU OLAYLARIN BAZILARI DUN BENIM BASIMA GELDI DAHA SONRA KENDIMI ÇOK KOTU HISSETTIM VE DURDUM DINLENDIM BI KITAPDAN OKUMUSTUM GUNDE 10 KERE DERIN NEFES ALIP VERIN DIYE ONU UYGULADIM DAHA SONRA BI TANE AĞRI KESICI ILE SU ICTIM BIRAZ YURUDUM KENDIME KELDIM BEN BU SEFER ARKADASIM OTOBUSTE BAYILDI NE YAPACIMI BILEMEDIM TOKATLADIM GOZUNU AÇTI DAHA SONRA OTOBUSTEN INDIK AFEDERSINIZ KUSTU KENDINE GELDI. ALLAH IM YARABBIM O DURUMDA NE YAPACAGIMI BILEMEDIM.

  RABB'IM CUMLEMIZIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 04.11.06
  Yer: KAYSERİ
  Yaş: 30
  Mesajlar: 1.240

  RE: PANİK ATAK İÇİN NEFES EGZERSİZİ

  Tayfun_Dokgoz yazdı:
  VALLA BU OLAYLARIN BAZILARI DUN BENIM BASIMA GELDI DAHA SONRA KENDIMI ÇOK KOTU HISSETTIM VE DURDUM DINLENDIM BI KITAPDAN OKUMUSTUM GUNDE 10 KERE DERIN NEFES ALIP VERIN DIYE ONU UYGULADIM DAHA SONRA BI TANE AĞRI KESICI ILE SU ICTIM BIRAZ YURUDUM KENDIME KELDIM BEN BU SEFER ARKADASIM OTOBUSTE BAYILDI NE YAPACIMI BILEMEDIM TOKATLADIM GOZUNU AÇTI DAHA SONRA OTOBUSTEN INDIK AFEDERSINIZ KUSTU KENDINE GELDI. ALLAH IM YARABBIM O DURUMDA NE YAPACAGIMI BILEMEDIM.

  RABB'IM CUMLEMIZIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.
  GEÇMİŞ OLSUN KARDEŞİM UMARIM İYİSİNDİR ŞİMDİ

Benzer Konular

 1. Son Nefes..
  Konu Sahibi Nur_u Secde Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 37
  Son Mesaj: 31-07-2008, 14:03
 2. panik atak...
  Konu Sahibi tevbeYA-HAK Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-01-2008, 10:31
 3. Son Nefes Zor Nefes
  Konu Sahibi islam_güneşi Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-12-2007, 23:11
 4. Bir Nefes
  Konu Sahibi selimoglu Forum Edebiyat
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-12-2006, 14:46

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •