Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu

Konu: Gastrit - ülser

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.07.06
  Mesajlar: 8.138

  Gastrit - ülser

  Gastrit ve ülser halk arasında belki de birbirine karıştırılan iki hastalık. Zira belirtisi de nedenleri de birbirine çok benziyor.
  Oysa gastrit mide iltihabı, ülser ise midede yara anlamına geliyor. Eğer gastrit tedavi edilmezse ileri dönemlerde bazen ölümle sonuçlanan ülsere neden olabiliyor
  Mide rahatsızlığı deyince karıştırılan en önemli iki rahatsızlık ülser ve gastrit. Oysa gastrit midenin iltihaplanması, ülser ise midede yara anlamına geliyor. İki rahatsızlığın belirtisi yaşam kalitesini düşürse de ülserinki çok daha şiddetli. Zira kısa süreli gastritte karın ağrısı, bulantı, kusma, midede yanma ve ekşime, yemekten sonra dolgunluk hissi gibi şikayetler ortaya çıkarken, ülserin belirtileri daha çok kişi aç karnına olduğunda başlıyor. Ağrı öyle şiddetli olabiliyor ki, sırta bile vuruyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Caner bu konudaki sorularımızı yanıtladı.
  Gastrit nedir?
  Gastritin kelime anlamı mide iltihaplanması. Gastro mide demek. Sona gelen ‘it’ eki tıpta iltihap anlamına geliyor. Tıpkı sinüzit, bronşitte olduğu gibi.
  Gastritin nedenleri nedir?
  Gastrit akut yani kısa süreli ya da kronik olabiliyor. Akut gastrit aşırı alkol alınması, yüksek dozda aspirin ve ağrı kesici antiromatizmal ilaçlarının kullanılması, çamaşır suyu gibi maddelerin yanlışlıkla yutulması sonucu ortaya çıkıyor. Ayrıca bakteriyel veya virütik enfeksiyonlar da akut gastrite yol açabiliyor. Sigara içen kişilerin mideleri daha da duyarlı. Sigara içen kişilerde gastrit ve ülser daha kolay gelişiyor ve daha ağır seyrediyor.


  Gastritin ülserden farkı nedir?

  Gastrit mide iltihaplanması ülser ise yara anlamına geliyor. Midenin içine bakıldığında gastritte yara görülmez. Ancak midenin iç yüzeyinde, yüzeysel tabakada hafif kızarıklık veya solukluk ve ödem (şişlik) gözlenebilir. Mikroskopla bu dokulara bakıldığında iltihabi reaksiyon gözleniyor. Aslında kesin gastrit tanısı ancak mideden alınan biyopsinin incelenmesiyle konulabiliyor. Ülserde ise büyük veya küçük bir veya ender olarak birkaç yara görülüyor. Midenin içindeki mukozayı koruyan faktörlerde azalma ya da mide asit salgısının artması mide iç yüzüne zarar veriyor. Bu durumda gastrit, daha ileri dönemdeyse ülser ortaya çıkıyor.
  Gastrit ve ülser ne sıklıkla görülür?
  Bütün toplumlarda yaklaşık yüzde 1 oranında gastrit ve yüzde 1 oranında ülser görülüyor. Yaş ilerledikçe gastrit ve ülser görülme sıklığı artıyor. Uzun süreli yani kronik gastritin görülme sıklığı özellikle 40’lı, 50’li yaşlardan sonra artıyor. Benzer şekilde ülserin görülme sıklığı da yaşla birlikte artıyor.
  Bu rahatsızlığın belirtileri neler?
  Akut gastritte karın ağrısı, bulantı, kusma, midede yanma ve ekşime, yemekten sonra dolgunluk hissi, gaz gibi şikáyetler olabiliyor. Bazen de ateş ortaya çıkabiliyor. Akut gastrit şiddetli ise mide kanaması ve buna bağlı olarak kahve telvesi şeklinde kusma ya da siyah renkli ve pis kokulu dışkılama görülebiliyor. Kronik gastritte ateş ve kanama hariç diğer bulgular gözlenebiliyor. Ancak bazen hastada hiçbir şikáyet ortaya çıkmayabiliyor. Saydığımız bulgular sadece gastritte görülmüyor. Ülser, ülser olmayan mide hastalığı, erken dönem mide kanseri, safra kesesi hastalıkları, pankreas iltihaplanmalarında da benzer yakınmalar gözlenebiliyor. Ayrıca bazen kalp ağrısı ve bağırsak ağrıları da karnın üst tarafında, midenin olduğu bölgede görülebiliyor. Ülser ağrısı hastayı tipik olarak uykusundan uyandırıyor ve ağrı daha çok açken görülüyor. Ülser ağrısı sırta vurabiliyor.

  Gastrit tanısı nasıl konuluyor?

  Gastritin kesin tanısı klinik olarak gastrit olduğu düşünülen hastada endoskopi yapılması ve alınan biyopsinin incelenmesiyle konuluyor. Ülser olmayan her mide rahatsızlığı gastrit değil. Çeşitli mide yakınması olan hasta kendinde gastrit olduğunu zanneder. Ama bunlar besinlerin sindirilmesindeki bozukluk ya da midenin boşalmasındaki bir tersliğe bağlı olarak gelişen yakınmalar olabiliyor. Günümüzde bazı hekimler tarafından mide yakınması olan her hastaya endoskopi yapılması önerilmemekte. Bu çok yanlış. Şikáyetlerin sonucuna göre yapılan tedaviye cevap vermeyen, kilo kaybı, kansızlık gibi belirtiler yaşayan ve özellikle ileri yaştaki kişilere endoskopi yapılması önerilmeli.  Tedavisi nasıl yapılıyor?


  Gastritte tedavi nedene yönelik. Eğer hasta alkol, aspirin, ağrı giderici antiromatizmal ve kortizonlu ilaçlar kullanıyorsa, bunlar kesilir. Antiasit ilaçlar, mide asit salgısını azaltan ilaçlar önerilir. Ancak bu tedavi gastrit şikayetlerinde hızlı bir iyileşmeye yol açmayabiliyor. Gastrit tedavi edilmezse ileride ülser, mide kanseri gibi başka bir hastalığa dönüşme olasılığı artar. Sigaranın bırakılması gastritin ilerlemesini önler.
  Gastritin ülsere dönüşme riski nedir?
  Yapılan araştırmalara göre kronik gastritli hastaların takibinde bu hastalarda 10 yıl içinde yüzde 11 oranında ülser geliştiği görüldü. Oysa kronik gastriti olmayanlarda bu oran yüzde 0.8.
  Gastrit ve ülserin daha çok bahar aylarında kendini gösterdiği söylenir...
  İki hastalık da mevsimsel bir özellik gösteriyor. Hastalık daha çok ilkbahar ve sonbaharda alevleniyor. Bunun nedeni ise bilinmiyor. Ülser olmayan mide hastalığı, erken dönem mide kanseri, safra kesesi hastalıkları, pankreas iltihaplanmalarında da benzer yakınmalar gözlenebiliyor. Ayrıca bazen kalp ağrısı ve bağırsak ağrıları da karnın üst tarafında, midenin olduğu bölgede görülebiliyor ve mide rahatsızlıklarıyla çok kolay karıştırılabiliyor.
  Mide ülseri öldürebilir
  Midede oluşan yara anlamına gelen ülser, bazen hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkıyor bazen de açken başlayan şiddetli ağrıyla. Nasıl ortaya çıkarsa çıksın, ülserin tedavi edilmemesi ölümcül sorunlara yol açabiliyor
  ÜLSER NEDİR?
  Ülser, mide veya onikiparmak bağırsağında yara oluşması anlamına geliyor. Onikiparmak bağırsağı mideden hemen sonra gelen kısım. Bunların boyutları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebiliyor. Bu yaralar bazen birkaç tane olabiliyor. Onikiparmak bağırsağı ülseri, mide ülserine göre yaklaşık olarak dört kat daha sık görülüyor. Normalde tüm toplumlarda onikiparmak ülseri görülme sıklığı yüzde 1.3, mide ülseri görülme sıklığı yüzde 0.3.
  NEDENLERİ
  Ülser oluşması için midenin asitli olması şart. Mide ve onikiparmak bağırsağının iç yüzeyinin üzerini kaplayan ‘mukus’ denilen bir koruyucu tabaka bulunuyor. Bu tabakadaki zayıflama asidi doğrudan mide ve onikiparmak bağırsağının zedelemesine yol açıyor. Ayrıca mide ve onikiparmak dokusunun direncini kıran damarlar ve hormonlarla ilgili pek çok faktörün etkisiyle ülser oluşumu kolaylaşıyor. Yani ülser dokuyu koruyan faktörlerle, dokuya zarar veren faktörler arasındaki dengenin bozulması sonucu ortaya çıkıyor.
  kaynak.bilgi ve irtibat için:şifahane.net

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.06.07
  Mesajlar: 197

  Mide Ağrisi çok Zor Rabbim Herkese şifa Nasip Etsin Inşallah

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.05.06
  Mesajlar: 1.796
  Blog Mesajları : 3

  Bende De Gastrit Var .... Ağri Tuttuğu Zaman Gözümü Acilde Açiyorum....endeskopiden De çoook Korkuyorum. Mide Ağrilarinin En Büyük Nedeni Stres Diye Biliyorum...allah Razi Olsun çok Faydali Bir Yazi Göndermişsiniz...selametle

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.10.07
  Yer: bursa
  Yaş: 36
  Mesajlar: 3.412

  Bundan Dolayi 5 Ay önce Acile Kaldirildim.mide Ve Oniki Bağirsak Arasinda Yara Olduğu Söylendi.allahim Ne Acidir O Mide Ağrisi.endeskopiden Korktuğum Için Birdha Gitmedim.oda çok Kötüydü ölüyorum Zannettim.ben Kantrot Otunun Yararini çok Gördüm.paylaşimin Için Allah Razi Olsun.

 5. #5
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 22.09.07
  Yaş: 55
  Mesajlar: 5

  Selamünaleyküm.Gastrit ve ülseri olanlara bir tavsiye.Peygamber efendimiz[Sav] hadisi şerifinde buyuruyor,midenizin üçte birini yemekle ,üçte birini suyla,üçte birinide boş bırakın.İşte size reçete.Hepinize sağlıklı günler.

 6. #6
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.07.06
  Mesajlar: 8.138

  Alıntı monece´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mide Ağrisi çok Zor Rabbim Herkese şifa Nasip Etsin Inşallah
  Rabbim cümle bu dertten muzdarip olan kardeşlere şifalar ihsan eylesin.

 7. #7
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.07.06
  Mesajlar: 8.138

  Alıntı meltem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bende De Gastrit Var .... Ağri Tuttuğu Zaman Gözümü Acilde Açiyorum....endeskopiden De çoook Korkuyorum. Mide Ağrilarinin En Büyük Nedeni Stres Diye Biliyorum...allah Razi Olsun çok Faydali Bir Yazi Göndermişsiniz...selametle
  Rabbim cümlemizden razı olsun.Rabbim acil şifalar ihsan eylesin.Doğal bitkilerle tedaviyi denemenizi tavsiye ediyorum.SELAM VE DUA İLE

 8. #8
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 12.10.07
  Yaş: 35
  Mesajlar: 186

  ben dede gastirit ve reflü var
  endoskopiöyle korkulacak kadar zor değil arkadaşlar bende başta korkuyodum ama boğaza morfin sıkıyolar yuttuğunu hiç anlamıyosun yada genel anesteziyle bayıltıyolar ama buna gerek yok bence boğaza sıkılan morfinle hiç birşey anlamıyosunuz

  geçmiş olsun hepimize

 9. #9
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 08.04.08
  Mesajlar: 1

  yardım edinn!

  ben birçok doktora gittim gastritde dediler reflü de dediler.2sini de söliolar kimlere inanayım bilmiorumm..ama daha 17 yaşındayım doktorlar inanamıo bu halimee.. bende hangisi var nasıl anlayabilirim yardım edin lütfeennnn

 10. #10
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 13.04.08
  Mesajlar: 3

  bende gastrit ve reflü tanısı ile endoskopi oldum.bi kere endoskopiyi hissetmedim bile boğaza sıkılan morfin ile acısı duyulmuyor.bir diğeri ise verilen asit azaltıcı ilacı iki aydır kullanıyorum.doktorun isteğiyle 3 veya 4 ay kullanmamı istemişti ama şimdiden iyileştiğini hissedebiliyorum ağzıma acı su gelmiyor.endoskopiden korkmanıza gerek yok ehil ellerde endoskopi çok basit yapılıyor.

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •