Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu

Konu: ..On geceye andolsun...(Fecr,2) \ Zilhicce ayı

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 29.08.06
  Mesajlar: 821

  ..On geceye andolsun...(Fecr,2) \ Zilhicce ayı

  Ve On geceye andolsun(Fecr, 2)


  "Fecre yemin olsun. On geceye yemin olsun. Hem tek‘e hem çifte yemin olsun. Gelip geçen geceye yemin olsun. Bütün bu anlatılanlarda, akıl sahipleri için bir yemin vardır." (Fecr:1-5)

  Mevlâ Celle Celalühu istediği şeye yemin eder. Dağa, aya, güneşe vb. Lâkin bizler böyle yemin edemeyiz. Biz üç türlü yemin edebiliriz; (Vav‘ı kasem ile, bâ‘yı kasem ile tâ-ı kasem ile) vallahi, billahi, tallahi şeklinde. Mevlâ Celle Celalühu burada önce "Fecr‘e" yemin etmiştir. Gece karanlığı çatlayıp sabahın beyazı zâhir olmasıdır. Şafak attı deriz ya… İşte o zaman insanları karanlıktan aydınlığa, kederden sevince götüren vakte… Cihan karanlıktan aydınlığa tebessüm ettiği en neşeli ân‘a, Mevlâ Celle Celalühu yemin etmiştir.

  Denilmiştir ki; "Fecr"den murad, Kurban Bayramı’nın sabahıdır. Bu mâna da imamı Mücahid: "Fecr" lafzıyla özellikle Kurban Bayramı gününün şafak vakti murad edilmiştir, demiştir.

  "Ve on gece yemin olsun."

  Buradaki on geceden murad Zilhicce Ayı’nın ilk on gecesidir. Yani Kurban Bayramı’ndan önceki on gecedir.

  Mevla Teâlâ’nın on gün değilde on gece buyurmasının sebebi, günlerinin dokuz olmasındandır. Onuncu gün bayramdır. Geceler ise önce geldiğinden on gece tamam oluyor.

  Tefsir Âlimleri; Araf Süresi 142. Ayette geçen, "Musa ile otuz gece (Bana ibadet etmesi için) sözleştik ve buna on gece daha kattık. Böylece Rabb‘inin tayin etitiği vakit kırk geceye tamamlandı."

  İşte bu ayetteki "on gün"e Alimler Zilhicce Ayı’nın ilk on günüdür demişlerdir. Mevlâ Celle Celalühu bu günlerde Musa Aleyhisselam ile kelâm etmiş, O‘nu düşmanlarından kurtarıp kendine yakın kılmış ve bu on günde O‘na on emri bildirmiştir, denilmektedir.

  Hazreti Cabir Radiyallahü Anh’den rivayette Rasûlüllah Sallellahü Aleyhi ve Sellem buyurdular ki:

  -On gece Kurban Bayramı’ndan (evvelki) on gecedir.

  Mevla Tealâ bu günlerin kıymetine faziletine binaen yemin etmiştir.

  Cabir Radiyallahü Anh’den rivayet olunan diğer bir hadis-i şerif’te Rasûlullah Sallellahü Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:

  -"Allah Tealâ’nın yanında Zilhicce’nin ilk on günü kadar makbul ve fazîletli başka bir gün yoktur." Sahabe-i Kiram Radiyallahü Anh sordular:

  -Ya Rasûlellah! Onun benzeri bir gün, Allah Tealâ’nın yolunda cihadda da yok mudur? Buyurdular ki:

  -"Onda da yoktur. Meğer ki malıyla ve canıyla Allah Tealâ’nın yolunda cihada çıkıyor, vuruyor, vuruşuyor ve onlardan hiçbir şeyle dönmüyor. Ancak bu hariç.

  Hz. Aişe anamız şöyle anlatmıştır:

  -Rasûlüllah Sallellahü Aleyhi ve Sellem zamanında bir adam vardı. Çalgıyı severdi. Ancak Zilhicce Ayı’nın hilali göründüğünde, sabahına oruçlu olurdu. Durum, Rasûlüllah‘a anlatıldı. Adamı getirdiler. Peygamberimiz Sallellahü Aleyhi ve Sellem ona sordu:

  -Bu günlerde oruç tutmana sebep nedir?" Şöyle dedi:

  -Ya Rasûlellah! O günler Hac menasikinin yerine getirildiği ve Haccın yapıldığı günlerdir. Hûccac orada duâlar okurlar, istedim ki: Allah Celle Celalühu onların duasına beni de ortak eylesin.

  Bunun üzerine Efendimiz Sallellahü Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdular:

  -Bu on günlerde tuttuğun oruçların her bir günü için yüz köle azâdı ve o kadar da deve kurban etmek sevabı alırsın. Ve ayrıca Allah Celle Celalühu yolunda üzerine binilip savaş edilen yüz at yetiştirmeye denktir. Terviye (Zilhiccenin sekizinci günü, arefe gününden bir gün evvel) günü bin köle azadı sevabı, bin deve sadaka etmek sevabı ve bin at sefere yollamış gibi sevap kazanırsın.

  -Arefe günü olunca; senin için iki bin köle azadı sevabı, iki bin deve sadaka etmiş sevabı, ikibin de Allah Celle Celalühu yolunda üzerine binilip savaşa gidilen at bağışlama sevabı verilir.

  Bütün bunların dışında Arefe gününün orucu, biri geçmiş biri de gelecek senenin olmak üzere, iki senenin orucuna denktir.

  Şimdi bu günlere erişipte bu kazançlardan istifade etmemek akıl kârı mıdır?

  Bu on günlerde yapılan ibadet kadar hiç bir günde yapılan ibadet Allah Celle Celalühu’na daha sevimli gelmez.

  Said b. Cübeyr Rahimehüllah şöyle demiştir:

  -“Bu on gecelerde lambalarınızı söndürmeyin."

  Hizmetçisine dahi uyanık kalmasını emrederdi. O gecelerde yapılacak ibadeti de ona hoşça anlatır, sevdirmeye çalışırdı.

  Denilmiştir ki:

  Bir kimse, bu on günleri değerlendirir ise, Mevlâ Tealâ o kişiye on ikramda bulunur. Şöyle ki:

  -Ömrü uğurlu ve bereketli olur.

  -Malında bereket olur, artar.

  -Allah Celle Celalühu onun çoluk çocuğunu korur.

  -Günahlarına kefaret olur.

  -Yaptığı iyiliklere kat kat sevap alır.

  -Ölüm halini kolay eder.

  -Kabrindeki karanlık günlerine aydınlık verir.

  -Mizanında iyilik tarafını ağır bastırır.

  -Ahirette düşük hallerden, rezil ve zelil olmaktan kurtarır.

  -Cennetteki derecelerini yükseltir.

  Ebu Derda Radiyallahü Anh der ki:

  "Zilhiccenin ilk günlerinde çok dua ediniz, çok istiğfar ediniz. Çokça sadaka veriniz. Çünkü ben Rasûlüllah Sallellahü Aleyhi ve Sellem’den: "Zilhicce’nin ilk günün sevabından mahrum kalanlara yazıklar olsun", dediğini işittim. Özellikle Zilhicce’nin dokuzuncu günü (yani arefe günü) oruç tutmayı ihmal etmeyiniz. Çükü bu günün orucunda hiç kimsenin sayamayacağı kadar çok hayır vardır.

  Zilhicce Ayı’nın ilk on gününde Peygamberlere Yüce Allah Celle Celalühu’dan nice ikramlar gelmiştir. Bu mânada gelen bir çok haberler vardır.

  İbni Abbas Radiyallahü Anh’ın rivayetine göre:

  -Zilhicce Ayı’nın on günü içinde, Allah Celle Celalühu Adem Aleyhisselam’a tevbeyi nasib etti. O‘na tevbe, Arefe günü nasib oldu.

  Arefe günü derken, bu bir tanedir. Kurban Bayramı’ndan bir önceki gündür. Lakin halkımız Ramazan Bayramı’ndan önceki güne de arefe demektedir ki o gün, kastolunan arefe günü değildir.

  Yine bu on günlerde İbrahim Aleyhisselam Halil olmuştur. Ateş onu yakmamıştır. Kurban ettiği oğlu İsmail Aleyhisselam bu gün, bir kaç fidye karşılığında kesilmekten kurtulmuştur.

  Kâbe-i Muazzama’yı İbrahim Aleyhisselam bu günlerde yapmaya başlamıştır.

  Mevla Tealâ Kur’an’ı Kerim’de buyurdu:

  "Ağacın altında seninle biat ettikleri zaman…" Burada geçen Rıdvan Biatı‘dır ki, bu dahi Zilhicce’nin on günleri içinde olmuştur.

  Gelelim diğer ayetlere.

  "Hem Teke, hem çifte yemin olsun".

  Tek lafzından Murad Allah Celle Celalühu’dur. Çift lafzından murad ise Allah Celle Celalühu’nun yarattığı mahlukattır. Adem ile Havva’dır, da demişlerdir.

  "Gelip geçen geceye".

  Bundan murad ise Kurban Bayramı gecesidir. O gece Müzdelife gecesidir de denilmiştir.

  Durum böyle olunca Mevla Celle Celalühu Kurban Bayramı gününe, on günlere, Adem Aleyhisselam ile Havva Validemiz’e de yemin etmiştir.

  Bu arada kendi zatına Kurban Bayramı gecesinede yemin etmiştir. Bütün bu yeminlerden sonra da ne buyurmuştur.

  "Bütün bu anlatınlarda, akıl sahipleri için bir yemin vardır". Çünkü bunlar öyle olaylar, öyle şeylerdir ki, bir akıl sahibinin; bunlara önem vermemesi, bunların feyiz ve bereketinden, irşat edici özelliklerinden yararlanmaması, kuvvet almak istememesi ihtimali yoktur. Bu olaylardan, onların yaratıcısının; yaratan bir Rabbin var olduğu neticesini çıkarır.


  Alıntı

  Allahu Teala'nın bereketli kıldığı, Kur'an-ı Kerim'de üzerine yemin edilen, Zilhicce'nin ilk on gecesinde yapılan amellere 700 misli sevab verileceğini Peygamber Efendimiz (sav) müjdeliyor. Bugünler bizlere tevbe etme ve kısa zaman dilimlerinde tekrar çok semere elde etme fırsatının verildiği günlerdir. Biz de Peygamber Efendimize tabi olarak, gündüzleri oruçla geçirmeli, sadaka vermeli, Allahu Tealayı zikretmeliyiz.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 08.10.07
  Yer: DERDİN HUZURA DÖNDÜĞÜ YERDEN
  Mesajlar: 1.479

  Esselamunaleyküm..Allah(CC) razı olsun..Rabbimizin ikramlarına vesile olacak ibadet ve taatın, bu günlerde yapılması gerekli rükunlarını ihmal etmeden yapmanın,kula neler kazandıracağını anlatan-uyaran yazınız için..Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 12.08.07
  Mesajlar: 578

  Selamün Aleyküm bilinmesi gereken bu güzel konuyu emek verip bizimle paylaştığınız için ALLAH sizden razı olsun RABBİM bizim gibi aciz kullarını bağışlamak için lutufta bulunup böyle güzel günler geceler bahşetmiş zerreler adedince Hamdü Senalar olsun dilerim RABBİM bizlere ibadetlerimizi hakkıyla yapabilmeyi nasib eylesin

  SELAM ve DUA ile kalın

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 13.08.07
  Yer: istanbul
  Yaş: 37
  Mesajlar: 504

  Selam aleyküm.
  Allah (cc ) razı olsun.
  Hakkı ile yapabilenlerden olmak duasıyla.
  Allah' a ( cc ) ısmarladık.
  Konu nesrin_77 tarafından (10-12-2007 Saat 16:52 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.08.07
  Yer: BuR$A
  Mesajlar: 2.310

  rabbim Razi Olsun Kardeşim...

  A.e.olun Dua Ile..

 6. #6
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 03.12.07
  Mesajlar: 2

  allah (cc) sizlerden razı olsun bizlri aydınlatığınız için

 7. #7
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.11.06
  Mesajlar: 447

  Allah(c.c.) Razi Olsun.... Bilgilendirici Paylaşimin Için...emeğine Sağlik... A.e.o

 8. #8
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 29.12.07
  Yaş: 48
  Mesajlar: 1

  çok güzel aydınlatıcı bir yazı ama gec kaldım çok üzgünüm inşaallah önümüzdeki sene zilhicce ayının ilk dokuz günün oruclu gecesini de ibadet ile geçireceğim tabi rabbim ömür verirse sağlığımız yerinde olursa inşaallah inşaallah inşaallah bu sitede emeği geçen herkese allah razı olsun diyorum inşaallah dünya ve ahiret muhabbeti ve saadeti diliyorum allaha emanet olun

 9. #9
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.01.08
  Mesajlar: 1

  esselamu aleyküm

  verdiğiniz bilgiler önce çok teşekkür ederim ben belkide buraya üye olmaya en geç kalanlardanım.Sizlerden alacağım o kadar çok şey var ki umarım benden ve sorularımdan sıkılmazsınız

 10. #10
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.02.08
  Yaş: 35
  Mesajlar: 3

  "Ve on gece yemin olsun."

  Buradaki on geceden murad Zilhicce Ayı’nın ilk on gecesidir. Yani Kurban Bayramı’ndan önceki on gecedir.
  selamünaleyküm sevgili kalb-i selim kardeşim buradaki on gece sizin dediğiniz gibi Zilhicce ayının ilk on gecesi değildir.
  buradaki on gece dediği bir sene içinde önemli olan on gece kast edilmekdir, eğer araştırırsanız yıl içindeki önemli geceleri bunun böyle olduğunu görürsünüz saygılarımla

Benzer Konular

 1. Zilhicce ayı hoşgeldin
  Konu Sahibi gulcan_mevlut Forum Zilhicce Ayı
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 03-04-2010, 04:32
 2. .....zilhicce ayı........
  Konu Sahibi İMREN Forum Zilhicce Ayı
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 06-12-2008, 12:38
 3. "Ben"den Bana İfşadır, Geceye Sebep
  Konu Sahibi ferahhfeza Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 24
  Son Mesaj: 25-07-2008, 21:58
 4. Geceye nâzir hasbihâl
  Konu Sahibi nihalim Forum Edebiyat
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 05-07-2008, 00:51
 5. Andolsun,satir Satir Yazdiklarina Ve Kaleme
  Konu Sahibi syk Forum Şiirler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 21-03-2008, 13:40

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •